Po omluvě Karlu Schwarzenbergovi se ministr Josef Dobeš navíc distancuje od slov úředníka svého resortu Ladislava Bátory. Když znovu pochybí, vyhodí ho.

Po omluvě Karlu Schwarzenbergovi se ministr Josef Dobeš navíc distancuje od slov úředníka svého resortu Ladislava Bátory. Když znovu pochybí, vyhodí ho. | foto: Dan Materna, MAFRA

Dobeš se od Bátory distancoval. TOP 09 ale trvá na jeho vyhazovu

  • 669
Ministr školství Josef Dobeš se distancoval od slov úředníka svého resortu Ladislava Bátory, který urazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Krizi v koalici to ale nezklidnilo. Šéf financí Miroslav Kalousek opáčil, že Dobešův krok nestačí. Pokud Bátoru nevyhodí, dál ho podle TOP 09 kryje. Premiérovi vadí, že spor ohrožuje schvalování reforem.

Ministr Dobeš se už tento týden za Bátoru omluvil esemeskou Schwarzenbergovi. Teď uvedl, že když úředník ještě jednou pochybí, hrozí mu odvolání z funkce.

"Dnes bych se chtěl panu místopředsedovi vlády omluvit i veřejně a dodat, že se od slov pana Bátory naprosto distancuji. Panu Bátorovi jsem jeho chování vytknul a udělil mu jednoznačné pokyny ohledně jeho veřejného vystupování. Pokud se jimi pan Bátora nebude řídit či pokud u něj zjistím jakékoli projevy politického extremismu, budu neprodleně konat i v personální oblasti," uvedl ministr Dobeš.

Ladislav Bátora

Jde o několik dnů starý výrok Ladislava Bátory, který zveřejnil na Facebooku. Bátora jej adresoval ministrovi zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi: "Chudáček starej... To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj."

Pokud si Věci veřejné od Dobešova kroku slibovaly uklidnění situace a to, že ministři za TOP 09 přehodnotí svůj dosavadní postup, nedočkaly se. "Jediná opravdová distance je okamžité odvolání toho úředníka. Jinak mu ministr dál poskytuje politické krytí," reagoval pro iDNES.cz Kalousek.

Premiér Petr Nečas vzal Dobešův krok na vědomí. Nadále platí jeho včerejší stanovisko, o vzniklé situaci průběžně s koaličními partnery jedná a bude jednat.
 
"Podle předsedy vlády je neúnosné, aby spor o jednoho státního úředníka, i když kontroverzního, ohrožoval schvalování potřebných reforem," tlumočil Nečasův postoj mluvčí vlády Jan Osúch. Premiér chce s koaličními partnery jednat. Krize v koalici tedy zatím nekončí.

Jeden úředník nemůže paralyzovat vládu, zlobí se ODS i VV na Kalouska

Šéfové poslanců ODS a VV v pátek Kalouska kritizovali. "Není možné, aby facebookové příspěvky úředníka paralyzovaly činnost vlády," uvedl lídr poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

"Je třeba, aby veřejnost nenaskakovala na to, co se označí za krizi. Nedovedu si představit, že bychom mohli naskakovat našim politickým konkurentům, zejména panu Kalouskovi," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Není podle něj možné, že by subalterní úředník Bátora a to, co si píše na svůj soukromý facebookový profil, mohli vyvolat to, že pět koaličních ministrů nebude chodit na vládu, zejména když se má schvalovat daňová reforma.

Ministři za TOP 09 opustili ve středu jednání vlády a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to zdůvodnil tím, že nemohou sedět za jedním stolem s ministrem, který drží ochrannou ruku nad Bátorou.

Hledání smíru komplikuje Schwarzenbergova dovolená

Vzhledem k tomu, že ani páteční Dobešův krok TOP 09 nestačí, dál není jasné, zda bude moci vláda projednávat daňovou reformu.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (9. dubna 2011)

Situaci podle VV komplikuje Schwarzenbergova dovolená. Podle Dobeše i Bárty je právě Schwarzenberg tím politikem, který za TOP 09 koalici stmeluje a usmiřuje. Když na jaře Dobešovi hrozilo odvolání z vlády, byl to Schwarzenberg, který se přimluvil za to, aby mohl dál ve vládě zůstat kvůli novým státním maturitám.

Naopak Kalouska Věci veřejné obviňují, že Bátora je pro něj jen záminka a ve skutečnosti jde o to, aby vláda hlasovala později o daňové reformě a nestihlo se zdanění hazardu od ledna 2012.

"To je totálně nelogický, až hloupý argument," odmítl Kalousek tvrzení předsedy VV Radka Johna, že právě o to fakticky jde.

Johnovu kritiku v pátek zopakoval Bárta. "Bátora je Kalouskův bílý psík s cílem nezdanit hazard v příštím roce," prohlásil. Přitom zdůraznil, že rozhodně nesouhlasí s Bátorovými názory na homosexuály.

Do Kalouska se v pátek opřel také šéf poslanců ODS Stanjura. "Snahu Miroslava Kalouska zabránit pronikání extremistických názorů do státní správy lze jen podpořit. Je škoda, že takto zásadově nevystupuje vždy. Byl to právě Miroslav Kalousek, který byl v roce 2006 připraven vytvořit vládu s Jiřím Paroubkem za podpory KSČM," uvedl Stanjura v oficiální tiskové zprávě.

Kalousek v roce 2006 poté, co menšinovou vládu ČSSD s lidovci odmítlo vedení křesťanských demokratů, rezignoval na post předsedy KDU-ČSL. Svůj krok při odchodu z čela lidové strany zdůvodnil tím, že šlo jen o taktický manévr, který by zabránil velké koalici ČSSD s ODS. Předem prý počítal s tím, že jeho strana menšinovou vládu odmítne, ale varianta velké koalice spadne pod stůl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video