Ministr školství Josef Dobeš.

Ministr školství Josef Dobeš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Školné i tituly vázané na konkrétní školu. Dobeš představil reformu univerzit

  • 505
Ministr školství Josef Dobeš představil rysy chystané reformy vysokých škol. Novým zákonem chce posílit jejich autonomii. Profesoři a docenti mají mít tituly vázané na konkrétní školu. Změní se i financování škol. Studenti se rovněž musí připravit na školné, to by ale mohl na některých oborech dotovat stát.

Dnes platný vysokoškolský zákon je z roku 1998. O novém se mluví už přibližně šest let, ministerstvo návrh připravuje už jedenáct měsíců.

"Jsem rád, že po státních maturitách říznu do dalšího materiálu, který tu leží roky," řekl k tomu Dobeš. Do konce října chce věcný návrh předložit vládě. Paragrafy nového zákona mají být sepsány během příštího roku, zákon má být hotov ke konci června 2012.

"Hlavní snahou je vybudování vzdělávacího systému, který bude mít konkurenceschopné absolventy v rámci Evropské unie i celého světa," řekl Dobešův náměstek pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

Věcný záměr zákona počítá se školným, které má být odložené do doby, než student dosáhne vyšší než průměrné mzdy. Výši školného si mají stanovit samy školy v rozmezí od nuly do deseti tisíc za semestr. Dobeš ovšem počítá s tím, že školy spíš využijí maximální možnou výši. 

Na některých například technických oborech by se ale nemuselo platit vůbec. "Stát bude mít možnost podpořit dotací ty obory, o které má zájem a které jsou strategické. To znamená, že teoreticky třeba na technických vysokých školách může pomoci studentovi se školným," uvedl Dobeš.

Nový zákon klade důraz na autonomii vysokých škol. Nově mají být akreditace jen pro vysoké školy, ne pro jednotlivé obory. Jejich podmínky si bude stanovovat sama škola. Nad vším má dohlížet zprofesionalizovaná akreditační komise, která bude moci udělovat sankce.

Tituly budou svázané s univerzitami

Tituly profesor nebo docent už by také neměly mít celostátní působnost, ale mají být svázány s konkrétními univerzitami, které je udělily. Větší pravomoci při řízení škol by měly dostat správní a vědecké rady.

Už od příštího roku se má změnit financování univerzit tak, že pětina příspěvku bude rozdělována podle kvality vzdělávání, nejen podle počtu studentů. "Peníze půjdou za kvalitou," podotkl Wilhelm. U veřejných škol chce Dobeš takzvané kontraktové financování. Chce tedy dopodrobna znát jejich záměry na 3 až 5 následujících let. 

Školy se mají rozdělit podle svého zaměření například na výzkumné či umělecké. Zákon má také usnadnit školám se slučovat, což je v současnosti zvlášť pro soukromé školy prakticky nemožné.

Zároveň s novým zákonem o vysokých školách se připravuje zákon o finanční pomoci studentům. Ten počítá se systémem půjček a grantů na studium. Tím se podle ministra zlepší dostupnost univerzitního vzdělání sociálně slabším studentům.

Dobeš tvrdí, že zástupci vysokých škol v debatě uznali, že nový vysokoškolský zákon je nezbytný. Jejich protestů se tak neobává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video