ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jezte polévku, nabádá Dobeš středoškoláky. Platit za ni musí všichni

  • 1709
Ministr školství Josef Dobeš se pustil do boje se špatným stravováním středoškoláků. Chce je přimět, aby před hlavním jídlem jedli i polévku. Žákům i jejich rodičům se ale nelíbí, že ji musí zaplatit i ten, kdo si ji k obědu nebere.

Od Nového roku platí vyhláška o školním stravování, v níž do definice, a tedy i do ceny, oběda přibyla kromě hlavního jídla a nápoje polévka.

Rodiče žáků na školách, kde zajišťuje školní stravování společnost  pro školní stravování Scolarest to popudilo. Dosud platili jen za to, co jejich potomek opravdu spořádá. Firma (dříve Eurest) zajišťuje stravování zhruba pro 140 škol.

"Zdraží to oběd a způsobí nesmírné plýtvání jídlem. U adolescentů se zcela míjí účinkem příkazy, aby jedli i polévku. Velká část se jí pak vyhodí," zlobí se rodič Tomáš Pudil.

Jeho šestnáctiletý syn, žák pražského Gymnázia Jana Keplera, polévku nemůže vystát, ale stejně ji teď musí platit. Vedení školy rozeslalo rodičům dopis s upozorněním, že oběd z tohoto důvodu podraží z 31 na 35 korun.

Odvádění pozornosti?

Kritici považují novinku za další ze série bleskových rozhodnutí, kterými podle nich Dobeš odvádí pozornost od vážnějších problémů, například s čerpáním peněz z Evropských fondů. Polévková vyhláška podle nich nemusí vydržet dlouho. Bleskově vzal za své už Dobešův nápad posunout začátek vyučování na devět hodin a jepičí život měl i návrh zkrátit školní přestávky na pět minut.

Podle Libuše Tomáškové, zástupkyně ředitele Keplerova gymnázia, se novinka rodičům vůbec nelíbí. "U nás se vařila polévka tak pro třetinu žáků, kteří si za ni připláceli. Teď se musí dělat pro všechny a budou za ni platit i ti, co ji nekonzumují," konstatuje zástupkyně ředitele.

Školákům nejde diktovat, co mají jíst, míní ředitelka

Nelibé pocity vzbudila novinka například také ve Střední škole oděvního a grafického designu v Lysé nad Labem. "Je bláhové chtít středoškolákům diktovat, co mají jíst. Navíc se bojím, že dětí teď bude na oběd chodit méně, protože v domácnostech se začalo víc šetřit, a tak to studenti vyřeší nějakým fast foodem," míní ředitelka školy Irena Mázlová.

Firma Scolarest bude apelovat na ministerstvo školství, aby opatření zrušilo. "Vyhláška je pro nás závazná, ale přišla narychlo a radost z ní nemáme. Rozčarování škol i rodičů chápu. Podnět vzešel zřejmě od metodiček školního stravování v zájmu zdraví žáků," domnívá se ředitel společnosti Ondřej Čermák.

Z tiskového odboru ministerstva novinku nechtěl nikdo komentovat. Jana Holíková pouze odkázala na znění vyhlášky. Podle novely bylo třeba jasně stanovit, na co mají strávníci za finanční limit nárok. V některých stravovacích zařízeních se totiž obědy prodávají po jednotlivých částech a za oběd je považován pouze hlavní chod. Oběd v jídelnách, kde si strávníci dokupují polévku, prý potom může být dražší, čímž jsou tito jedlíci znevýhodněni oproti zákazníkům klasických školních jídelen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video