Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnil také ministr

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnil také ministr školství Josef Dobeš. (17. února, Praha). | foto: Petr Topič, MAFRA

Dobeš chce místo školného zápisné a vyšší platby za dlouhé studium

  • 269
Ministr školství Josef Dobeš ustupuje od školného. Vládě navrhne, aby studenti místo něj platili každý semestr zápisné zhruba 2 tisíce korun. A víc peněz než teď by museli uhradit ti, kteří překročí délku studia. Až 26 tisíc ročně by se mělo platit za studium dalšího oboru. Podle premiéra Petra Nečase je to možné řešení, o kterém chce jednat s rektory.

Místo plošného školného Dobeš navrhne vládě, aby za studium platili ti, kdo studují déle. Připlatí si i vysokoškoláci, kteří navštěvují několik oborů.

Zápisné by se platilo na začátku studia a v úvodu každého semestru. Kateřina Savičová z ministerstva iDNES.cz řekla, že jde ale jen o jeden z návrhů. Podle ministerstva bude na každé škole, zde chce zápisné či poplatky za delší studium vybírat.

Dobeš zopakoval, že je nadále zastáncem toho, aby za studium platili všichni, současný model totiž považuje za "asociální," protože vysokoškolákům studia platí ze svých daní i ti, kteří sami nestudovali. 

Lidské řetězy, happeningy. Studenti brojí proti reformám

Přesto chce vládě navrhnout jinou variantu - platit budou pouze ti, kteří překročí standardní dobu studia nebo budou navštěvovat více oborů. "Je to ústupek od programového prohlášení a já se připravuji tento ústupek přednést na vládě," řekl k tomu Dobeš.

Nečas: O této variantě se mluví už delší dobu. Je možná

Premiér Nečas označil variantu, kterou teď Dobeš navrhuje, za možnou. "Pan ministr Dobeš neodpískal školné dneska. O variantě, která by v sobě sice zahrnula zvýšení soukromých zdrojů ve školství, nicméně nebyla legislativně komplikovaná, se hovoří již delší dobu," řekl po jednání výkonné rady ODS Nečas.

Zavedení odloženého školného je podle něj v tomto volebním období časově a technicky takřka vyloučené. Jednou z reálných variant je proto podle Nečase i řešení, které dnes nastínil Dobeš. Premiér ale zdůraznil, že o dalším postupu bude ještě vláda jednat s rektory.

Jiní vládní politici z TOP 09 a ODS ale připomínají, že zavedení školného je obsaženo v programovém prohlášení vlády. Jinou formu zpoplatnění studia prý ministr musí koaličním partnerům vysvětlit.

"Překvapuje mě to, programové prohlášení mluví o něčem jiném," řekla ČTK šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová z TOP 09. Podle ní je nutné návrh pečlivě spočítat, novinka by navíc univerzity administrativně zatížila. Místopředseda výboru Walter Bartoš z ODS hodlá podpořit zavedení školného.
Stažení původního návrhu naopak chválí stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Školy by podle odhadů ministra mohly získat stovky milionů

O možnosti zavedení zápisného a poplatků za delší studium se mluví už delší dobu (více o kompromisních návrzích školného zde), ministr však poprvé zveřejnil, jak hluboko by studenti měli sáhnout do kapsy. Za druhý obor by měli studenti platit až 26 tisíc ročně, tedy normativ, který škola dostává na vzdělávání studenta od státu.

Připlatí si i ti, kteří nestihnou dostudovat v řádném termínu - tedy bakalářské studium za tři roky, magisterské za pět let. "Při překročení standardní doby studia by se platil poplatek, o jeho výši by rozhodly vysoké školy. Odvíjel by se od nákladů na studium, které se na jednotlivých oborech liší," řekla iDNES.cz  Savičová.

Výše poplatku se už nyní liší, obecně jsou levnější humanitní obory. Dnes však studenti mohou o rok dobu studia překročit bezplatně, poté už za každý další semestr platí.  Kolik peněz by tak mohly školy získat, úředníci nespočítali. Podle ministrových představ by to ale ročně mohly být stovky milionů.

Původně měly jít návrhy dvou reformních zákonů do vlády v březnu, kvůli výtkám Legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží.

Dobeš ústupek ohlásil v den, kdy jako součást protestních akcí studentů a univerzit proti plánované reformě vysokého školství začala akce Týden neklidu. (podrobnosti zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video