Steinmeier kritizoval základny během cesty po Kavkazu

Steinmeier kritizoval základny během cesty po Kavkazu | foto: Profimedia.cz

Do základny se po Rusku opřeli i Němci

  • 686
Rusko není jediná země, která má problém s výstavbou protiraketového systému ve střední Evropě. Proti základnám v České republice a v Polsku zaznívají hlasy z Německa. Je potřeba postupovat kooperativně a vést dialog s Ruskem, míní Němci.

Protiraketový radar

Nespokojenost se způsobem rozhodování o základnách vyjádřil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

"Při zavádění nových strategických systémů je dobré postupovat transparentně a co nejdříve vést rozhovory s těmi, koho se to týká," prohlásil na návštěvě v ázerbájdžánském Baku.

K opatrnosti radí podle německého listu Süddeutsche Zeitung i zbrojní expert sociálnědemokratické SPD Rolf Mützenich. Vážnost situace podle něj dokládá výhrůžka Rusů, že rozestaví rakety středního doletu.

Mützenich radí, aby státy kooperovaly a výstavbu protiraketového deštníku diskutovaly v rámci NATO i s Ruskem.

Právě jednostrannost amerického postupu vzbudila podle Süddeutsche Zeitung rozmrzelost německé vlády. Ta je údajně americkými plány překvapená stejně jako Rusko.

Téma by nakonec mohlo vést i ke střetům ve vládní koalici. Sociální demokraté se totiž k základnám staví výrazně kritičtěji než partnerská CDU/CSU.

Kvůli základnám se včera v Polsku sešli předsedové vlád Česka a Polska Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczynski. Shodli se, že na americkou žádost  nejspíš kývnou. - více zde

Rusko na přípravy reaguje podrážděně. "Raketová vojska mohou zařadit tato zařízení na seznam cílů," prohlásil ruský generál Nikolaj Solovcov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video