Nový člen předsednictva ČSSD, exposlanec Michal Kraus

Nový člen předsednictva ČSSD, exposlanec Michal Kraus | foto: Michal Šula, MF DNES

Do vysoké politiky se vrací „kakaový“ Kraus, zvolili ho do vedení ČSSD

  • 294
Do užšího vedení sociální demokracie se vrací Michal Kraus, muž, který v roce 2006 rezignoval na poslanecký mandát. Donutila ho k tomu "kakaová aféra". V sobotu Kraus sociální demokraté zvolili do svého předsednictva, orgánu, který například po volbách rozhoduje o vládních koalicích.

Jedním z nejznámějších případů spojených s Krausovým jménem je ten, ve kterém společně s podnikatelem Františkem Rigem zakoupil podnik na zpracování kakaových bobů v africké Ghaně. Podnikatel později pykal za podvody. A Krause aféra stála poslanecké křeslo.

Nebyl totiž schopen vysvětlit, kde sehnal dva miliony na zálohu za továrnu. Byl podezřelý z praní špinavých peněz. Rigo tvrdil, že Kraus měl pro obchod zajistit peníze z úplatku z velké státní zakázky, která se stále odkládala. Týdeník Respekt tehdy napsal, že v pozadí mohl být nákup stíhaček Gripen. Policie to vyšetřovala, ale nakonec v této věci vyšetřování zastavila. (více zde)

Kraus dříve působil jako místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny nebo člen dozorčí rady Fondu národního majetku ČR. Nyní je předsedou Okresního výkonného výboru ČSSD v Semilech.

V tajné volbě zvolili sociální demokraté deset členů předsednictva, z toho tři ženy. Kromě Krause byli do předsednictva strany zvoleni předseda Senátu Milan Štěch, bývalá místopředsedkyně strany i Senátu Alena Gajdůšková. Dále Martin Tesařík, bývalý senátor za Olomouc a dříve i hejtman za Olomoucký kraj a primátor Olomouce, či poslanci Richard Dolejš, Jaroslav Foldyna, Jiří Petrů a Robin Böhnisch, podařilo se zjistit iDNES.cz ještě před oficiálním oznámením výsledků. Neprošel například exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

V nejvyšším orgánu ČSSD mezi sjezdy musí být zastoupeno 25 procent žen a 10 procent mladých lidí do 30 let. Proto musely být z deseti volených členů představenstva zvoleny tři ženy, až ve druhém kole prošla zastupitelka a bývalá starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová. V prvním prošla kromě Gajdůškové ještě zástupkyně karlovarského kraje Hana Hozmanová.

„Dovolba předsednictva byly tajné volby. Účastnilo se jich kolem stovky členů Ústředního výkonného výboru a podařilo se dosáhnout shody,“ komentoval výsledek tajné volby premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. „Většina delegátů usoudila, že ta karanténa pro něj byla dostatečně dlouhá,“ řekl premiér iDNES.cz ke zvolení Krause.

„Úžasná parta, známe se více než patnáct let. Jsou to lidé, kterým můžu věřit,“ komentoval členy předsednictva, zvolené v tajné volbě, místopředseda strany Jan Birke. Návrat Krause do vysoké stranické funkce nevidí dramaticky. „Je to orgán, který má asi pětatřicet členů,“ zdůraznil Birke.

Předsednictvo strany s hlasem rozhodujícím tvoří podle stanov ČSSD předseda, místopředsedové, šéfové klubů ve Sněmovně, v Senátu a v Evropském parlamentu, nejvýše postavený člen vlády za ČSSD, po jednom zástupci každého kraje plus deset dalších členů volených Ústředním výkonným orgánem. Právě těchto deset lidí nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy v sobotu v pražském hotelu Olšanka volil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video