První rok přijde ve straně na padesát tisíc, v dalších letech je to už pětina částky.

První rok přijde ve straně na padesát tisíc, v dalších letech je to už pětina částky. | foto: Archiv Občané.cz

Do voleb míří nejdražší strana, Občané.cz vybírají od členů 50 tisíc

  • 222
Do volebního boje jde strana, která není pro každého. Za vstup totiž vybírá 50 000 korun, každý další rok pak deset tisíc. Vybírá tedy nejvyšší zákonem povolený poplatek. ODS ani ČSSD, se kterými se chce ve volbách utkat, takto vysoké finanční nároky na řadové členy nemají.

K zakladatelům nové partaje Občané.cz patří architekt, kardiolog, advokát, bývalý šéf české pobočky Microsoftu i zakladatel ODS a volební manažer ODA. "Naším krédem je naprostá nespokojenost a snaha to změnit," řekl iDNES.cz advokát Robert Čepek. Podle něj není možné několika slovy odpovědět jak.

Daleko jasnější představu má strana o tom, kdo by měl být členem a za kolik. Za první rok členství se vybírá padesát tisíc, za každý další deset tisíc korun. Je to nejvíce, kolik umožňují české zákony.

"Jestli chtějí klub pro podnikatele, proč ne," zareagoval na částku politolog Josef Mlejnek z fakulty sociálních věd. "Myslím ale, že to raději dají za členství v nějakém jachtařském klubu," dodal.

PRO SROVNÁNÍ:

- roční poplatek v Golf Resort Konopiště (pro člena): 25 000 Kč
vstupní členský poplatek: 200 000 Kč
- předplatné na 8 operních představení v Národním divadle: 6 400 Kč (maximálně)
- roční poplatek v Českém Yacht Klubu:
5 000 Kč (podle velikosti lodi se ale může vyšplhat na desetitisíce, za každý metr lodi 1 200 Kč navíc)

Peníze podle zakladatelů vyjadřují opravdový zájem podílet se na činnosti strany a vyloučí lidi, kteří se chtějí obohatit. "Vysoké poplatky jsme zvolili proto, že strana potřebuje fungovat," tvrdí Čepek.

Tomu se politolog Mlejnek usmívá. "Svědčí to o tom, že nemají peníze. Že je teď chtějí získat od svých členů a teprve potom s nimi chtějí nějak naložit."

Zatím má strana padesát členů, mezi nimi i studenty a důchodce. Pro ně má strana připravenou malou úlevu. "Mají individuální splátkový plán, částku by měli uhradit do roka," řekl iDNES.cz Petr Havlík.

Podle Havlíka je jasné, že strana bude mít vždy víc sympatizantů, kteří vstupní vklad platit nemusí, než členů.

Padesát tisíc platí už jen kapitáni ČSSD

Poplatky v největších politických stranách se přitom pohybují v řádech stokorun až tisícikorun. Jedinou výjimkou jsou vysocí funkcionáři sociální demokracie. "Poslanci, senátoři a členové vlády platí padesát tisíc ročně, další funkce jsou odstupňované podle významu," řekla iDNES.cz mluvčí ČSSD Kateřina Blechová.

Občanští demokraté mají minimální příspěvek na rok 300 korun. Každá oblast si ale může určit, kolik členové budou platit. "Nejvíc se platí v Praze, 1 500 korun, poslanci a senátoři mohou dávat víc," vysvětlila Marta Šorfová ze sekretariátu hlavního manažera ODS v Praze.

Malé strany sbírají ve srovnání s Občany.cz finance od svých členů po kapkách. Zelení 300 korun za rok, lidovci nejčastěji stokorunu. V Humanistické straně je příspěvek 50 korun na rok, v České straně národně socialistické nebo v Koruně české je to pětistovka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video