Do voleb jde 28 stran, hnutí i koalice

  • 40
Čtvrtkem skončila lhůta, kterou měly všechny subjekty, které chtějí kandidovat v červnových volbách na to, aby odstranily případné nesrovnalosti na kandidátkách. Byla to nezbytná podmínka pro jejich registraci. Volebního klání o křesla v Poslanecké sněmovně se tak může zúčastnit všech 27 politických stran a hnutí i jedna dvoučlenná koalice, které předložily kandidátní listiny.

Pouze v Plzeňském kraji lidé zřejmě budou moci volit Akci za zrušení Senátu a proti vytunelování důchodových fondů. Strana zaplatila příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši 15 tisíc korun jen ve svém domovském regionu. Kandidáty ovšem nominovala i v ostatních krajích.

Předseda strany František Pillman řekl, že se obrátí na Ústavní soud se stížností proti povinnosti platit volební příspěvek.

Největší výběr tak mají mít voliči v Praze, kde podmínkám volebního zákona vyhovuje 24 kandidátek. Ve čtyřech krajích - Libereckém, Karlovarském, Jihočeském a v kraji Vysočina - si lidé budou moci vybírat jen mezi 21 volebními subjekty.

Nejčastěji, a to v osmi krajích, by měli lidé volit podle dostupných informací mezi 22 kandidátkami; za Jihomoravský kraj se od úředníků brněnského magistrátu nepodařilo získat ke kandidátkám žádné údaje. Pouze v Moravskoslezském kraji budou moci lidé hlasovat pro některý z 23 kandidujících subjektů.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY NA KANDIDÁDTKÁCH

Často byla nepřesně uvedena rodná čísla kandidátů, jejich věk, povolání a bydliště.
V Moravskoslezském kraji se na kandidátce Volby pro budoucnost objevili dva kandidáti, kteří v rozporu se zákonem usilovali o přízeň voličů i v kraji Olomouckém.

V Moravskoslezském kraji se do voleb přihlásilo nejvíce kandidátů - 693, v Praze kandiduje 652 lidí. V obou krajích přitom mohla vzhledem k počtu obyvatel zapsat každá strana až 36 lidí. Nejméně adeptů na poslance, a to 244, má Karlovarský kraj, kde se na kandidátku mohlo zapsat nejvýše 14 lidí.

Magistráty a okresní úřady v krajských sídlech mají kandidátky bez závad zaregistrovat do pátku. Některé z úřadů tak již učinily. Zaregistrované kandidátní listiny se stanou podkladem pro hlasovací lístky. Mají obsahovat mimo jiné očíslovaný seznam kandidátů, jejich věk, povolání, obec trvalého pobytu a politickou příslušnost.

Každý z registrovaných volebních subjektů dostane své volební číslo, které má do 30. dubna vylosovat Státní volební komise. Kandidující strany budou moci před volbami také zveřejnit své ideje a sliby prostřednictvím České televize a Českého rozhlasu.

Celkem dostanou všechny 14 hodin vysílacího času v každém z těchto veřejnoprávních médií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video