Do věznic se začíná vracet klid

- Situace v tuzemských věznicích se začala postupně uklidňovat. Nepokoje, které od pondělí začaly šířit po celé zemi, zaznamenali ve středu už jen v osmi z dvaatřiceti věznic. I forma protestu byla mírnější: žádné vyhazování a zapalování nábytku - odsouzení většinou stáli u oken a pískali, nepřijímali stravu a jídlo si kupovali v kantýnách.

Odsouzení i nadále protestují například ve Stráži pod Ralskem, Valdicích, Heřmanicích, či ve Vinařicích, kde nepokoje vypukly jako první. Tam je navíc úplné zklidnění stále v nedohlednu. "V hladovce u nás někteří vězni pokračují i poté, co jsme slíbili splnění patnácti ze šestnácti jejich požadavků," konstatoval ředitel věznice Stanislav Hlavica. Vinařičtí vězni svůj postoj vysvětlují tím, že druhá strana striktně odmítla jejich nejdůležitější podmínku: výměnu vedení věznice.

V dalších věznicích si odsouzení stěžují na nevyhovující sociální zařízení, nekvalitní stravu, omezení počtu balíčků, špatné zacházení ze strany dozorců a především na nedostatek místa.

V přeplněnosti věznic vidí největší problém například i předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Podle ní často úplně zbytečně zabírají místo ve věznicích lidé, kteří čekají na veridkt soudu ve vazbě. "Návrhy na vazby by měly být opravdu uvážlivější," míní Wagnerová.

Situace ve věznicích
Úplný klid kolem 20:30 panoval také ve vinařické věznici na Kladensku. Podle zástupce ředitele věznice Petra Cinibulka přibylo vězňů, kteří si vzali večeři.

Vinařičtí vězni, kteří v pondělí rozpoutali vlnu vězeňských vzpour, nehodlají ukončit podle svého mluvčího Alberta Žirovnického protest, protože ministerstvo spravedlnosti a Vězeňská služba nechtějí odvolat vedení věznice. Situace v ostatních věznicích, které v pondělí zachvátila vzpoura, se postupně uklidňuje.

Odmítání vězeňské stravy však podle Žirovnického automaticky neznamená hladovku, neboť vězni žijí ze zásob či jídla nakoupeného v kantýně a protest označil za nikoho neohrožující pasivní rezistenci, která je svobodným rozhodnutím každého z vězňů.

Relativní klid je v ostravské věznici v Heřmanicích. Po zhlédnutí večerních televizních zpráv sice někteří vězni bušili kovovými předměty do okenních mříží, ale vydrželi jen asi deset minut. Po třídenním jednání se vedení věznice zřejmě podařilo splnit všechny požadavky vězňů. Ve čtvrtek se někteří z nich vrátí do práce. Z 1100 vězňů drží hladovku kolem 700 odsouzených.

Obdobná situace je ve valdické věznici. "Měli jsme zde drobné incidenty. Někteří vězni se dožadovali rozhovoru a pokřikovali z oken, teď už je klid," řekl zástupce ředitele Pavel Kuřátko. Ve čtvrtek čeká vedení věznice schůzka s mluvčími vězňů.

Padesát procent trestanců odmítlo v pardubické věznici pracovat. "Práce pro vězně se těžko hledá. Firmy si zajistily pracovníky ze svých zdrojů, nemohou si dovolit zastavit výrobu," řekl zástupce ředitele pardubické věznice Martin Bartošek. V Pardubicích má práci zhruba 40 procent ze 600 vězňů.

V pardubické věznici pokračovala až do 21:00 jednání se zástupci odsouzených. Během dne si jídlo nevzala třetina až polovina odsouzených. Podle náměstka ředitelky Jiřího Treglera platí ve věznici zvýšená bezpečnostní opatření.

V Pardubicích s vězni hovořil zástupce prezidentské kanceláře spolu se dvěma zástupci nevládních organizací. Odpoledne by měl přijít i dozorový státní zástupce. "Některé požadavky, které nám v úterý vězni předložili můžeme akceptovat, některé ne. Doufám, že zítra už zde bude normální režim," řekl ve středu Bartošek.

Například v Rýnovicích na Jablonecku protesty odsouzených skončily. Vězně navštívili poslanci a zástupce Vězeňské služby, aby se podívali, v jakých podmínkách v celách žijí. Sliby nápravy a záruky a těchto zástupců států vězně uspokojily.

Také ve Stráži pod Ralskem v okrese Česká Lípa je klid. "Vězni asi do jedenácti v noci křičeli z oken a vyhazovali zapálená prostěradla, ale potom se uklidnili a usnuli," řekl zástupce ředitele věznice Petr Pazdera.

I v nejpřísnější věznici v Mírově na Šumpersku, kde si odsouzení odpykávají i tresty na doživotí, je situace klidná. "Žádné ničení zařízení nebo nepokoje jsme nezaznamenali," řekl pedagog věznice Petr Havelka.

V Horním Slavkově na Sokolovsku se přes noc snížil počet hladovkářů o dvě třetiny. "Ve věznici je klid. Noc proběhla bez problémů a jakéhokoli násilí," uvedl ředitel Václav Hrabák.

Vedení věznic budou schopna vyhovět pouze některým požadavkům
Generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová upozornila, že vedení věznic bude schopno vyhovět pouze některým požadavkům vězňů.

Nepokoje propukly zhruba v jedné třetině věznic. Zatím nebyl nikdo zraněn a nevznikly ani žádné výraznější škody na majetku.

Generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová prohlásila, že požadavky vězňů, které jsou v rozporu s novým zákonem o výkonu trestu platným od začátku roku, nemohou být akceptovány. Stejně tak není v silách Vězeňské služby v krátké době odstranit přeplněnost věznic.

Vězeňská služba podle Meclové usiluje o to, aby se ještě letos životní podmínky vězňů zlepšily. Postupně je například bude vybavovat novými kvalitnějšími oděvy a ložním prádlem. Vedení věznic také chce, aby se denní finanční limit na stravu jednoho vězně zvýšil o deset korun. V současnosti pro vězně, který nechodí do práce, činí 35 korun.

Vinařice - místo, kde vzpoura začala
Vězňové ve Vinařicích u Kladna, které byly první věznicí, kde se v pondělí rozhořela vzpoura, předložili vedení věznice třicet konkrétních požadavků - od umožnění kontaktu s novináři a zlepšení stravy po odvolání ředitele věznice a pozvání inspekce ministra spravedlnosti.

Zástupci vězňů po jednání s vedením věznice a ministerstva spravedlnosti uvedli, že jejich protest není organizovaný. "Vzniklo to spontánně," řekl mluvčí vězňů Albert Žirovnický, odsouzený  na pět let za loupež. Připustil, že impulsem k propuknutí nespokojenosti byl to, že začátkem roku vstoupil v platnost přísnější zákon o výkonu trestu.

Vězňové ve Vinařicích kromě toho, že drží hladovku, bušili ešusy a kbelíky do mříží a volali "Pusťte je dovnitř!" Měli na mysli novináře - aby se tisk seznámil s podmínkami, v nichž vězňové žijí. Ředitel věznice vstup novinářům umožnil.

To byl jeden z krátkodobých požadavků. Dalšími jsou například zákaz dalšího přeplňování věznice, zrušení povinného odebírání stravy, zlepšení zkvality jídla, zajištění teplé vody, prádla a ošacení. Mezi střednědobé vězňové zařadili požadavek inspekci ministra spravedlnosti Otakara Motejla, zlepšení lékařské péče, služeb, opravu tělocvičny. Chtějí také nápravu dosavadního stavu, kdy jim na účtech, kam jim přicházejí úspory, nejsou připisovány úroky.

Vzpoura se rozšířila do dalších věznic
Protesty vězňů se rozšířily zhruba do třetiny věznic v zemi. Například v Kuřimi odsouzení
drží hladovku, vyvěsili přes mříže transparenty a zapalovali prostěradla. V pohotovosti je speciální policejní jednotka, která je připravena při násilnostech zasáhnout.

"Vězňové požadují vylepšení podmínek ve věznicích, protestují však ale i proti novému znění zákona o výkonu trestu, který zpřísňuje podmínky pobytu ve věznicích," uvedl už ráno pro iDNES mluvčí Vězeňské služby Eduard Vacek. Ministr spravedlnosti Otakar Motejl podle Vacka uvažuje o jmenování zvláštní nezávislé komise, která posoudí situaci a požadavky protestujících trestanců.

Během dne s vězni vyjednávali krajští státní zástupci, kteří mají nově od 1. ledna dozor nad věznicemi na starosti. "Státním zástupcům se od 1. ledna vrátil dohled ve věznicích, tak se toho ujímají," řekl Eduard Vacek.

Odsouzení se bouří  ve Vinařicích na Kladensku, v Příbrami, Valdicích na Jičínsku, Stráži pod Ralskem v okrese Česká Lípa, v Ostrově nad Ohří na Karlovarsku, v Kuřimi u Brna, v Rýnovicích v okrese Jablonec nad Nisou a v Pardubicích, v Plzni, v Mírově na Šumpersku, v Horním Slavkově.

Vzpoura ve Vinařicích u Kladna začala v pondělí dopoledne, kdy 1300 ze 1420 vězňů postupně odmítlo přejít do jídelny k vydání oběda. V reakci na reportáž, kterou o této události odvysílala ČT i TV Nova, se začali bouřit trestanci i v ostravské věznici v Heřmanicích.

"Vedení věznice z obavy před možným násilím zprvu omezilo styk pracovníků s vězni na minimum. Poměrně brzy jsme však shledali, že vězni mají snahu vyjednávat a jsou schopni garantovat nenásilný průběh protestu," uvedl Hlavica a dodal, že v odpoledních a večerních hodinách se již pracovníci věznice mezi vězni pohybovali bez obav o svoji bezpečnost.

Ve 33 věznicích v České republice si k 7. lednu odpykávalo trest či čekalo ve vazbě na rozsudek 23.125 lidí, což je o 363 méně než před měsícem. Kapacita věznic přitom počítá s 19.597 vězni. Věznice jsou tak přeplněny v průměru o 17,8 procenta, což představuje dvouprocentní pokles proti údajům zveřejněným počátkem loňského prosince.
"Odsouzení respektovali veškeré pokyny s výjimkou převzetí jídla," dodal.

Příčinu skupinového protestu ředitel vidí ve zpřísněném režimu hromadných nástupů a organizovaných přesunů, platných od 10. ledna. Ten je podle Hlavici dán novým zákonem o výkonu trestu a jeho prováděcí vyhláškou.

"První náznaky nesouhlasu jsme pozorovali už při přesunu na snídani. K nespokojenosti s novým režimem si pak každý z vězňů přidal i další věci, nespokojenost s akutním nedostatkem čehokoli," uvedl. Tato nespokojenost je podle něho dána přeplněností věznice zhruba o 30 procent a z toho plynoucích hygienických i lidských problémů. "V současnosti u nás například na 100 vězňů připadají pouze dva záchody," demonstroval problémy Hlavica.

V ostravské věznici v Heřmanicích se začali bouřit trestanci v pondělí večer. Potvrdil to operační důstojník ostravské policie. Situaci ve věznici, kde si trest odpykává kolem 1100 lidí, se snažili uklidnit pracovníci vězeňské služby, což se jim po třech hodinách vyjednávání povedlo.

"Je to pravděpodobně odezva na reportáž odvysílanou v televizi," dodal důstojník. Česká televize i TV Nova odvysílaly ve svých zpravodajských relacích zprávu o vzpouře vězňů ve Vinařicích na Kladensku. Tam  odsouzení začali před polednem odmítat jídlo a vyhlásili hladovku.

Vězni ve věznici v Kuřimi vyvěšují do oken transparent s nápisem Hladovka

Vězni ve věznici v Kuřimi zapalují symbolickou pochodeň, aby upozornili na svůj transparent s nápisem Hladovka

Vězni ve věznici v Kuřimi vyhazují z cely hořící prostěradlo

Vězňové požadující vylepšení podmínek ve věznicích a protestující proti novému znění zákona o výkonu trestu, který zpřísňuje podmínky pobytu ve věznicích, zdevastovali sociální zařízení ve věznici ve Stráži pod Ralskem

Vzbouření vězňové v nápravném zařízení ve Stráži pod Ralskem na protest zapalovali textil a matrace

Vzpoura v Heřmanické věznici

Věznice ve Vinařicích na Kladensku

Vězni na chodbě

Vězňové na chodbě

Vězení ve Vinařicích na Kladensku

Neutěšený prostor vedle záchodků

Jeden z vězňů, který ukazuje místo odkud lezou v noci krysy do prostorů věznice.

Vězeňská ložnice

Protestující vězni

Vězeňské umývárny

Vězení ve Vinařicích na Kladensku

Vězení ve Vinařicích na Kladensku

Vězni

Jediné dva záchody pro více než sto vězňů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video