Martin Bursík souboj o šéfa strany s Ondřejem Liškou prohrál, ale do vedení

Martin Bursík souboj o šéfa strany s Ondřejem Liškou prohrál, ale do vedení strany se i tak vrátil. Stejně jako další bývalá ministryně Dana Kuchtová. | foto: ČTK

Bývalí ministři Bursík i Kuchtová se vrátili do vedení Strany zelených

  • 106
Sesadit Ondřeje Lišku z čela strany se Martinu Bursíkovi nepovedlo, ale do vedení zelených se vrátil. V sedmičlenném předsednictvu strany bude i další bývalá ministryně za zelené Dana Kuchtová. Oba spolu byli ve vládě Mirka Topolánka, ale po pár měsících ji Kuchtová opustila a po vnitřních sporech Kuchtovou dokonce zelení vyloučili. Teď je zpět.

Do předsednictva strany byli oba bývalí ministři Bursík i Kuchtová zvoleni na volebním sjezdu zelených v České Třebové.

Nové vedení zelených

Ondřej Liška, předseda
Pavla Brady, první místopředsedkyně
Martin Bursík, místopředsedseda
Matěj Stropnický, místopředseda

členové předsednictva: Dana Kuchtová, Tomáš Průša, Eva Tylová

"Stěží najdeme nejenom mezi zelenými, ale i v celé České republice člověka, který by měl takové zkušenosti z oblasti ekologické politiky. Tohle je naše vlajkové téma a stěží by ho dokázal reprezentovat někdo lépe než on," podpořil Bursíkovo zvolení do předsednictva staronový předseda Liška, který musel funkci předsedy hájit právě proti Bursíkovi (rozhovor s Liškou najdete zde).

Ten dosavadnímu vedení strany vytýkal, že jsou zelení málo vidět a málo prosazují ekologickou politiku, jak od Strany zelených voliči čekají. Obával se také celkového posunu strany zelených příliš doleva.

"Bursík, Stropnický, Kuchtová... Docela legrace. Tři frakce, žádná nemá většinu," glosoval pro iDNES.cz novou podobu vedení zelených jeden ze členů strany a účastníků sjezdu.

Veřejnost podle Bursíka očekává tvrdý střet zelených s vládou

"Co veřejnost očekává, je tvrdý střet zelených s vládou, která likviduje celý systém ochrany životního prostředí," řekl o víkendu na sjezdu Bursík. Zelení si podle něj nechali ukrást úspěch projektu Zelená úsporám a nejsou slyšet, když se v Česku vede frontální útok proti obnovitelným zdrojům energie. "Ondřeji, srdečně gratuluju, přišel jsem straně pomoci, ne ji rozdělovat," řekl Bursík, když s Liškou prohrál souboj o předsedu.

Zelení se po příštích volbách pokusí vrátit do Sněmovny a Liška ani Bursík nechtějí připustit, aby se zelení nechali vtáhnout do vlády závislé na komunistech, či aby takovou vládu zelení podporovali.

Do vedení zelených byla zvolena i bývalá "Jihočeská matka" a později ministryně školství v Topolánkově vládě Dana Kuchtová. Právě souboj jejího křídla ve straně s Bursíkovým symbolizoval to, jak byli zelení rozštěpeni. Kuchtová si v lednu 2007 ve vládě sedla tak trochu na "elektrické křeslo".

Kuchtovou nejprve vyloučili, teď je zpět ve vedení zelených

Ministerstvo školství mělo už před tím problémy s čerpáním evropských dotací a za Kuchtové je nevyřešilo. Kuchtová pak radši rezignovala, než aby se vzdala svého náměstka Jaromíra Soukupa, majitele agentury Médea, který dnes vlastní několik časopisů i televizi Barrandov. Podle Bursíka bylo u zrodu konfliktu ve straně to, že odmítal přistoupit na to, aby Soukup získal zakázky ve státním sektoru za odklad splacení faktur zelených z volební kampaně.

Kuchtová po odchodu z ministerstva spolupracovala s poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou, které se vymezily proti Topolánkově vládě a nakonec ji na jaře 2009 spolu s levicovou opozicí shodily. Kuchtová byla na jaře téhož roku vyloučena ze strany jako iniciátorka vnitrostranické frakce.

O víkendu se Kuchtová, která teď vede Dětský domov v Praze-Klánovicích, znovu objevila na sjezdu zelených v České Třebové a řekla iDNES.cz, že byla do strany znovu přijata. Chválila to, že atmosféra ve straně se podle ní zlepšila. "Nevím, jakou mám šanci, ale chci aspoň zkusit, jakou mám podporou," řekla ještě před tím, než ji straničtí kolegové vrátili do vedení Strany zelených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video