Nový šéf Ústavu pro výzkum totalitních režimů Daniel Herman (na snímku) přijal další lidi, kteří odešli po čistkách někdejšího šéfa ústavu Jiřího Pernese.

Nový šéf Ústavu pro výzkum totalitních režimů Daniel Herman (na snímku) přijal další lidi, kteří odešli po čistkách někdejšího šéfa ústavu Jiřího Pernese. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Do ústavu pro výzkum totality se vracejí lidé, které vyhodil exšéf Pernes

  • 23
Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman nabral zpátky dalšího člověka, který odešel počátkem dubna kvůli předchozímu šéfovi ústavu Jiřímu Pernesovi. Do svého sekretariátu Herman přijal Patrika Košického, kterého Pernes sesadil z funkce šéfa kanceláře ředitele.

Už v pondělí se do ústavu vrátil Pernesem odvolaný ekonomický náměstek René Schreier a není vyloučené, že další lidé ještě přibudou.

Uvolněné je totiž i místo prvního náměstka, tomu dosavadnímu Markovi Junkovi skončila smlouva s koncem funkčního období Hermanova předchůdce Zdeňka Hazdry. Nový šéf ústavu mu smlouvu už neprodloužil a spekuluje se o tom, že by na pozici mohl vrátit Pernesem odvolaného Miroslava Lehkého. Oficiálně ale úvahy o novém náměstkovi nechce nikdo komentovat.

Ústavem už několik měsíců zmítají zmatky kvůli personálním změnám i jeho směřování. Situaci vyhrotilo únorové zvolení Pernese, který ve funkci zůstal velice krátce (o Pernesových čistkách čtěte zde).

Pernes totiž čelil kritice za to, že za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Před svým zvolením to ale zamlčel. Ve funkci Pernes nakonec skončil kvůli údajnému plagiátorství (o Pernesově odvolání čtěte zde).

Herman při svém nástupu prohlásil, že chce ústav stabilizovat. "Nepřišel jsem se s nikým loučit," uvedl v pondělí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video