Do úřadů budou mít lidé blíž

  • 10
Lidé budou mít blíž na úřady. Poslanci rozhodli, že po dvaačtyřiceti letech přestane existovat všech 78 okresních úřadů. Jejich práci převezme 194 obecních úřadů, jimž sněmovna rozšířila působnost. Opozice namítá, že reforma bude příliš drahá - okresy podle ní měly zůstat zachovány.

Síť úřadů, kde si lidé mohou vyřídit svoje záležitosti, podle vládní ČSSD - autora reformy státní správy - trojnásobně zhoustne. "Lidé ze vzdálených obcí si budou vyřizovat své záležitosti blíže," tvrdí ministr vnitra Stanislav Gross.

Podle ODS však bude reforma "útokem" na státní pokladnu, celá je špatně a narychlo připravená a obslužnost občanů se stejně nezlepší. "Lidé sice budou mít blíž k funkcím, ale k těm, které běžně nepoužívají. Navíc stát nezrušil ani jednu věc, kterou občana otravuje. Ale roční náklady na výkon státní správy vzrostou o 20 miliard korun - není to reforma, ale deforma," tvrdí místopředseda ODS Miroslav Beneš.

Ministr vnitra Gross a předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý včera před Poslaneckou sněmovnou kvůli sporům o reformu uzavřeli politickou dohodu. Slíbili si, že za rok přehodnotí výsledky reformy a ten z nich, kdo se mýlil v odhadu nákladů na změnu úřadů a počtu nových úředníků, odstoupí ze všech politických funkcí. 

DÁLE ČTĚTE

Starostu Nepomuku poslanci znechutili

Gross vypěnil
Předmětem jejich sporu byla hlavně finanční stránka celé reformy a to, o kolik se zvýší počet úředníků. Zástupci ODS ve sněmovně tvrdili, že podle jejích propočtů by se mohl počet úředníků výrazně zvýšit. "Neoblbujete národ. V této zemi po tomto ´reformním kroku´ by mohlo také přibýt kolem 15 až 20 tisíc úředníků," vzkazoval poslanec ODS Vlastimil Tlustý ministru vnitra.

"Jestli po této vaší reformě zůstane v této zemi stejný počet úředníků a náklady na výkon státní a veřejné správy se nezvýší, já odstoupím ze všech politických funkcí," dodal.

To už Gross nevydržel a v ostré hádce slíbil, že i on klidně odstoupí ze všech politických funkcí. "Pan poslanec Tlustý prohlásil, že přibude počet úředníků o 20 tisíc oproti současnému stavu. Jestli přibude počet úředníků o 20 tisíc, pak skutečně odstoupím," slíbil také Stanislav Gross.

ODS: Co ale budou nové úřady dělat?
Občanští demokraté však kromě finančních nákladů na celou reformu vidí ještě jeden problém: "Hlasovali jsme o tom, kolik bude nových malých okresních úřadů. Ale bohužel jsem ještě nehlasovali o tom, co tyto malé úřady budou dělat," tvrdí Beneš. Jinými slovy: poslanci rozhodli o tom, kolik bude úřadů. Hlasování o tom, jaké kompetence na tyto úřady z okresních úřadů přejdou, je čeká nejdříve za dva dny.

Hlasy proti reformě se ale ozývají také ze samotné státní správy. "Mnohdy budou muset lidé cestovat ještě dále, než dnes. Vláda počítá, že některé věci totiž přejdou z dnešních okresů na kraje," říká Miroslav Uchytil, starosta Chlumce nad Cidlinou.

"Dnes když si občan, který bydlí dvacet kilometrů od Náchoda, chce vyřídil odvolací záležitosti, udělá to zase v okresním městě - tady v Náchodě. Nově ale bude muset jezdit přes sto kilometrů do krajského města," dodává starosta, který byl zvolený za KDU-ČSL - stranu, která spolu s Unií svobody a ČSSD hlasovala pro reformu.Uchytil také inicioval také "protireformní" petici, ke které se připojilo více než dvě stě dvacet obcí.

Poslanci se hádali
Hádky poslanců kolem hlasování o reformě státní správy však pokračovaly i během schvalování dalších zákonů. Nervozita ve sněmovně dokonce dospěla tak daleko, že komunisté demonstrativně opustili jednací sál. "Pane místopředsedo, až se naučíte jednací řád, potom přijde klub KSČM na jednání této sněmovny," vzkázal předseda poslanckému klubu Vojtěch Filip Františkovi Brožíkovi a spolu se všemi "svými" poslanci opustil sněmovnu.

A co jej tak rozlítilo? Pro běžného občana něco naprosto nepochopitelného: Tedy zda může místopředseda klubu mluvit s tak zvaným "přednostním právem" místo předsedy klubu...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video