Do unie chce 79 procent lidí

  • 286
Češi budou za dva měsíce v referendu o vstupu země do Evropské unie nejspíš jednoznačně hlasovat pro. Výrazná většina, 79 procent z těch, kdo půjdou k urnám, by nyní se vstupem do EU souhlasila. Je to nejvíce za poslední čtyři roky. Vyplývá to z nejnovějšího rozsáhlého průzkumu, který STEM udělal pro ministerstvo zahraničí v první polovině února mezi 1442 lidmi.

Ke stejnému výsledku došla agentura Taylor Nelson Sofres Factum. I podle jejích prognóz podpoří unii osmdesát procent hlasujících.

K Evropské unii se podle Jitky Uhrové ze STEM většinou přiklánějí lidé mladší, vzdělanější s vyššími příjmy a s větší hodnotou majetku. Starší lidé se naopak unie bojí. "Svým způsobem je to logické. Starší lidé mají více než mladí obavy z jakýchkoliv změn," řekla Uhrová.

Převládá strach z vysokých cen. Volnému pohybu osob, který Čechům vstup do EU přinese, na rozdíl od mladé generace nepřikládají starší lidé žádný význam.

A voliči jakých stran jsou nejevropštější? Suverénně vede ODS. Čtyřiasedmdesát procent lidí, kteří ji podporují, souhlasí se vstupem do unie. A pokud by se podle analytiků STEM lídři této strany vyvarovali skeptických prohlášení na adresu EU, bylo by to ještě více. Z voličů ČSSD souhlasí se vstupem do EU 51 procent.

Lidé jsou pro vstup do EU, ale nic není rozhodnuto
I když poslední průzkum vyznívá pro příznivce vstupu do Evropské unie velmi příznivě, analytička Jitka Uhrová z agentury STEM varuje před přílišným uspokojením.

Podle tohoto únorového průzkumu by vstup země do Evropské unie podpořilo 79 procent občanů z těch, kteří by přišli hlasovat. "Nechci strašit, ale nic není rozhodnuto. Když se budou politici opravdu snažit, posílí skupina nerozhodných občanů ty, kteří souhlasí se vstupem do unie. V opačném případě se může zvýšit vliv komunistů, jimž se tento krok nelíbí," vysvětluje Uhrová.

Připomíná zejména disciplinovanost komunistů, kteří se na výzvu svého ústředí hlasování vždy poslušně zúčastňují. V roce 1999 souhlasilo se vstupem země do Evropské unie třiaosmdesát procent účastníků referenda, v prosinci 2002 se pak tato skupina poměrně překvapivě zmenšila o celých deset procent.

"Bude ještě hodně záležet na schopnosti politiků srozumitelně lidem vysvětlit výhody vstupu země do Evropské unie, aniž zatají, že se to neobejde bez těžkostí a že to některé z nás bude i bolet," připomíná expertka. Důležitá podle ní bude i celková atmosféra ve společnosti v době referenda a rovněž postoje nejvlivnějších médií.

Politici, kteří se dosud ve vysvětlování výhod i potíží vstupu Česka do unie nijak zvlášť nevyznamenali, by měli podle analytiků právě nyní finišovat. Skalních odpůrců, kteří účast v referendu o vstupu Česka do Evropské unie odmítají, zbývá asi jen deset procent. Ti však podle Jitky Uhrové z agentury STEM k referendu většinou stejně nepůjdou a zůstanou doma.

Ačkoliv 67 procent Čechů souhlasí se vstupem země do unie, je stále dost lidí (32 procent), kteří se dosud neumějí rozhodnout. Uhrová tvrdí, že pokud bychom nyní tuto skupinu postavili před jednoznačnou volbu "unie ano, či ne", rozdělí se přesně na polovinu.


Video