Do unie ano, řekli Maďaři

  • 20
Maďaři se vyslovili pro vstup své země do Evropské unie. Ústřední volební komise v Budapešti oznámila, že po sečtení 84 procent hlasů podpořilo vstup Maďarska do EU přes dva miliony voličů. Proti vstupu hlasovalo jen 15 procent. Výsledek hlasování znamená, že maďarské referendum je platné a že bylo úspěšné.

Pro platnost referenda bylo třeba splnit jednu ze dvou podmínek. První podmínkou bylo, aby se zúčastnila více než polovina ze zhruba osmi miliónů oprávněných
voličů, a druhou, aby více než čtvrtina voličů dala stejnou odpověď na položenou otázku.

Zatímco první podmínka splněna nebyla, protože účast v referendu zřejmě nepřesáhla padesát procent, druhá ano. A to stačí. Vstup do EU podpořilo přes tři miliony voličů, proti jich bylo asi 600 tisíc.


Maďaři se dokázali domluvit
Itilla a Majka, dva nesmiřitelní soupeři z maďarské verze celosvětově úspěšné televizní soutěže Velký bratr, se najednou společně usmívají z plakátů. A vzkazují všem: Když jde skutečně o všechno, dohodneme se. Itilla a Majka tak alespoň symbolicky říkají igen (česky ano) v referendu o vstupu do Evropské unie.

Maďaři v něm v sobotu rozhodovali, zda se také jejich země připojí k unii. "Ti, co předpokládají a doufají, že referendum nedopadne jasně pro vstup do EU, budou zklamáni," řekl MF DNES o hlasování maďarský ministr zahraničí László Kovács.

A výsledky posledních průzkumů veřejného mínění mu dávly za pravdu. K referendu  mělo podle odhadů přijít 60 až 70 procent voličů a předpokládalo se, že z nich bude možná až 80 procent hlasovat pro členství v unii.

"Půjdu volit i s celou rodinou a všichni zaškrtneme Ano. Žádnou jinou alternativu pro naši zemi neznám," tvrdil také István Wisinger, předseda Asociace maďarských novinářů.

A tak Itilla i Majka, ministr Kovács, předseda Wisinger a většina Maďarů stáli najednou v jedné řadě. V zemi, kterou loni rozdělily parlamentní volby na dva nesmiřitelné tábory, to působí poněkud zvláštně.

Český překladatel a publicista Robert Svoboda, jenž žije v Budapešti téměř čtvrt století, zná důvody: "Pro Maďary představuje členství v unii skutečný návrat z periferie Východu na výsluní Západu kontinentu. Většina z nich ostatně nenašla žádné silné argumenty, aby členství odmítla."

Určitý vliv na to, aby Maďaři řekli Ano, měla i kampaň před referendem. Vedla ji vláda, některé politické strany i další instituce. Odhady hovoří o tom, že dohromady byla třikrát až osmkrát dražší než kampaň, kterou má za dvě stě milionů korun připraveno české ministerstvo zahraničí.

Přitom na ulicích Budapešti nic bombastického na podporu EU vidět nebylo. Jenom ojedinělé billboardy, plakáty a transparenty příliš nezaujaly. "Masivní a působivá, i když trochu přihlouplá byla kampaň v televizi," říká István Wisinger.

Ale o tom, že pro Maďary vstup do unie představuje zlomový okamžik historie, svědčí mnohé. Někdy totiž výzvy k připojení k EU mají až patetický charakter.

Například Népsabadság, nejvlivnější maďarské noviny, zveřejnily obrovský redakční komentář, který končí slovy: "Když se tedy rozhodujeme pro Evropu, volíme ji nejenom pro sebe, ale pro celé lidstvo, bude nás to připomínat ve světě."

Aby pak bylo celému národu jasné, o jak významnou událost jde, pojedou příští týden k podpisu definitivních dohod s EU do řeckých Atén nejenom představitelé současné vlády, ale také bývalí premiéři a prezident země se svým předchůdcem. Jak je vidět, když jde o všechno, dokážou se Maďaři domluvit.


Video