Obyvatelé Tanvaldu se bojí romských přistěhovalců. (ilustrační snímek)

Obyvatelé Tanvaldu se bojí romských přistěhovalců. (ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Do Tanvaldu se stěhují Romové, starosta se bojí možných nepokojů

  • 53
Do Tanvaldu na Jablonecku někdo sestěhovává ve velkém romské rodiny. "Přicházejí z celé republiky i Slovenska," tvrdí starosta Petr Polák. Obyvatelé sedmitisícového města se bojí chodit večer po ulicích, přistěhovalci jsou podle nich hluční a dělají nepořádek.

"Romové tu žili vždycky, ale v poslední době jich tu dost přibývá. Dá se říci, že jich jsou stovky. Stěhují se sem z celé republiky i ze Slovenska. Bohužel tomu nemůžeme zamezit. Takřka celý bytový fond jsme v devadesátých letech prodali a byty dnes vlastní soukromé osoby. Ty byty nepotřebují, nestarají se o ně a pronajímají je sociálně slabým, převážně Romům," říká starosta Polák.

Starosta Tanvaldu Petr Polák

Místní prý začínají být na přistěhovalce alergičtí. "Nedivím se jim, pokřikují na ně na ulicích, zanechávají po sobě nepořádek, který pak uklízejí naše technické služby. Máme i poznatky, že například kradou v obchodech. Bojím se, aby tu nedošlo k nějakému napadení, které by mohlo být impulzem k věcem, které se teď dějí na Šluknovsku," podotýká starosta.

Podle něj jsou sociálně nepřizpůsobiví oproti třeba 90. letům agresivnější. "Dříve jsme je znali, věděli jsme, co od nich čekat, dnes potkávám na ulici lidi, které vůbec neznám a nevím, kde bydlí, odkud jsou," poznamenává.

Romové děti do školy neposílají, říká ředitelka

Opuštěný hotel Bonn

Tanvalďané se také obávají, co bude s chátrajícími objekty, jako je bývalý hotel Koruna či Bonn. "Bojí se, aby tu třeba nevznikly ubytovny. Bonn jde teď 16. října do dražby. Podobná obava panovala i u bývalých ubytoven pro zaměstnance Seby T. Mluvil jsem však s jejím vedením a ubezpečili mě, že žádný prodej za tímto účelem nechystají," uzavírá starosta.

Hodně romských dětí navštěvuje zdejší Základní Masarykovu školu. "Chodí sem, jelikož jsme pro ně spádovou školou. Kázeňské problémy s nimi nejsou až tak velké, horší je to s docházkou. Rodiče je často do školy neposílají. Nechodí moc na třídní schůzky a nezajímají se o jejich výchovu. Jsou to ale individuální případy. Ty děti by se totiž často učily rády a jsou talentované," vysvětluje ředitelka školy Jana Prokešová.

"Máme ještě jedno odloučené pracoviště v Šumburku. Rodiče často děti kvůli Romům dávají do páté třídy do školy na Výšinu, místo k nám. Mají výmluvy, že je to třeba kvůli sportu a tak, ale často jde o to, že nechtějí, aby jejich děti chodily do třídy s Romy," dodává ředitelka.

Lidé se bojí večer ven

Jednou z nejhorších lokalit ve městě je podle starosty Tanvaldu dům na autobusovém nádraží. Venku před ním sedí těhotná Michaela se synem na klíně. Podle ní Romové žádné problémy nedělají.

Romové v Tanvaldu

"Na nikoho nepokřikujeme, to není pravda. Jen tu stojíme venku, kde máme jako stát! Chtěli jsme po starostovi, aby nám tu udělal hřiště pro děti, ale prý nic nebude. Platím tady 4 800 nájem a vůbec se mi tu nelíbí, je to hrozné město," netají se.

Místní lidé mají jiný názor. "Není přece normální, abychom se báli odpoledne a večer venčit psy. To tu nikdy nebývalo. Stát by to už měl začít řešit," říká asi padesátiletý pán čekající na autobus.

Podle Miroslava Kotlára, ředitele Libereckého romského sdružení, které má v Tanvaldu svoji pobočku, za to Romové nemůžou. "Jsou sem sestěhováváni lidmi, kteří v tom vidí byznys. Co mají dělat?" ptá se.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video