Pohřeb lidí v syrské provincii Idlib, kteří byli údajně zabiti během potyček s

Pohřeb lidí v syrské provincii Idlib, kteří byli údajně zabiti během potyček s vládními silami (6. února 2012) | foto: Reuters

Do syrského povstání se prý míchá al-Káida a přispívá ke krveprolití

  • 259
Páteční exploze v syrském městě Halabu stejně jako dva nedávné atentáty v metropoli Damašku jsou pravděpodobně dílem irácké odnože teroristické sítě al-Káida. S odvoláním na bezpečnostní experty USA to oznámily americké regionální listy, které jsou součástí vydavatelství McClatchy Newspapers.

Americké deníky se odvolávají na nejmenované americké bezpečnostní odborníky, kteří mají přístup ke zprávám výzvědných služeb USA. Všechny tři atentáty v Sýrii údajně osobně naplánoval Egypťan Ajmán Zavahrí, který po smrti Usámy bin Ládina převzal velení al-Káidy.

Experti soudí, že přítomnost al-Káidy v Sýrii zvyšuje nebezpečí, že extrémně orientované militantní skupiny si syrské lidové povstání přivlastní. Akce al-Káidy prý zároveň komplikují úsilí Západu odstranit od moci syrského prezidenta Bašára Asada.

Irácká větev této teroristické organizace se údajně zaměřila na Sýrii v okamžiku, kdy Asad zahájil tažení proti bouřící se opozici a začal potlačovat s použitím násilí pouliční demonstrace v syrských městech. Je to údajně vůbec první případ, kdy irácká odnož al-Káidy začala operovat mimo území Iráku.

Úřadující irácký ministr vnitra Adan Assadí řekl agentuře AFP, že bojovníci islámské svaté války pašují z Iráku do Sýrie zbraně určené syrské opozici. "Máme informace od našich zpravodajských služeb, že několik bojovníků iráckého džihádu bylo v Sýrii. Kromě toho jsou pašovány zbraně do této země," řekl Assadí, který spravuje oficiálně neobsazený úřad iráckého ministra vnitra.

Zbraně jsou podle něj přepravovány nejprve do severoirácké provincie Ninive, a z jejího správního střediska Mosulu pak směřují na severovýchod Sýrie s pomocí rodin žijících na obou stranách hranic. Některé zásilky jsou vypravovány z irácké provincie Anbár do syrského pohraničního města Abú Kamál.

Při prosincovém pumovém útoku v Damašku, kde vybuchla trhavina ukrytá v automobilu před sídlem syrské rozvědky, zahynulo přes 40 lidí. Lednový útok v témže městě si vyžádal 26 mrtvých a desítky zraněných. Při výbuchu v Halabu v pátek zahynulo 28 lidí a 235 dalších lidí bylo zraněno (více o pátečním krveprolití v Sýrii čtěte zde).

Syrský režim z útoku v Halabu obvinil opozici a "teroristy" financované a inspirované ze zahraničí. Opoziční síly naopak považují exploze za provokaci vládních vojsk, která prý chtějí zdiskreditovat odpůrce režimu a získat důvod k dalším krvavým represím.

Syřané protestují proti režimu Bašára Asada už skoro rok, bezpečnostní složky ale nepokoje tvrdě potlačují. Baštou povstalců je město Homs, ve kterém je také situace nejhorší, armáda ho odstřeluje a v posledních dnech tam zemřely stovky lidí. Jen v sobotu při ostřelování zahynulo nejméně sedm lidí. Podle svědků to byl nejsilnější útok vládních jednotek za posledních šest dní, napsala agentura Reuters.

Ozbrojenci zastřelili generála syrské armády

Podle syrské agentury SANA ráno v Damašku neznámí ozbrojenci zastřelili ředitele místní vojenské nemocnice, brigádního generála Issu Cholího. Tři muži údajně čekali před Cholího domem a na místě ho zastřelili, napsala SANA bez dalších podrobností. Podle agentury Reuters to je první případ, kdy se obětí nepokojů v Sýrii stal vysoký armádní důstojník.

Odhaduje se, že nepokoje v Sýrii si od loňského března vyžádaly už na 6 tisíc obětí, dle Dětského fondu OSN (UNICEF) je mezi nimi 400 dětí. Situace v zemi začíná pomalu připomínat občanskou válku.

Syrský konflikt přerůstá i do sousedního Libanonu, kde se na severu země střetli stoupenci a odpůrci syrské vlády. Při konfliktu mezi nimi jen pár desítek od syrských hranic byli zabiti dva lidé, dalších 12 utrpělo zranění. Libanonská armáda začala v oblasti zabavovat zbraně, aby předešla dalším konfliktům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video