Předseda ODS Petr Nečas.

Předseda ODS Petr Nečas. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Do Strakovky se vrací skřivan. Úředníci se bojí, že si za Nečase přivstanou

  • 82
Kdo ví, zda je to taktika, jak odrovnat soupeře, či životní styl, který nechce za žádných okolností měnit. Nový pravicový premiér Petr Nečas vstává brzy, čímž se do Strakovy akademie po šesti letech vrací ranní ptáče.

Politici i úředníci se bojí, že za nově jmenovaného premiéra se bude brzy vstávat. Naposledy své kolegy takto "mučil“ sociální demokrat Vladimír Špidla, byl v čele vlády v letech 2002 až 2004.

Někteří politici už mají obavu, že Nečas bude stejně jako on vstávat každý den ve čtvrt na šest, do práce odjede v 5:40, aby si už před šestou mohl v kanceláři dávat první schůzky.

Jednáním svolaným za rozbřesku už Nečas vyplašil vyjednavače o společné vládě z TOP 09 a Věcí veřejných. "Pan Nečas nás nutí přijít ráno v šest,“ posteskl si krátce po volbách Radek John. "Přistoupili jste na to dobrovolně, pane předsedo, a radostně,“ oponoval mu pobavený Nečas.

Předseda Schwarzenberg je "sova"

"Dobrovolně ano, ale radostně ne,“ reagoval šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, pro něhož jsou ranní schůze utrpením. Kníže jako klasická "sova“ raději ponocuje a ráno si přispí. Takže se "skřivanem“ Nečasem si v tomto nemohou rozumět.

"To byla výjimka, obvykle program předsedy začíná v osm hodin ráno a nekončí dřív než před 22. hodinou,“ uklidňuje obavy mluvčí ODS Martin Kupka.

I taková maličkost, jako je denní režim šéfa, může ovlivnit vládnutí. Například vyčerpaný Vladimír Špidla to s extrémně nabitým programem přehnal. V roce 2004 ve Sněmovně zkolaboval během rozhodování o novém eurokomisaři.

Paradoxně přesto, že se jinak snažil o zdravý životní styl. Špidla dvakrát do týdne přišel do úřadu později (přesněji řečeno zároveň s ostatními zaměstnanci), protože si chodil po ránu ještě na hodinu a půl zaběhat.

V zahraničí si stejně jako Nečas se Špidlou rádi přivstali například bývalý britský premiér Gordon Brown nebo americká exministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Naopak nespavostí a ponocováním trpěli Winston Churchill či francouzský vojevůdce Napoleon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video