Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: MF DNES

Do stomiliardové bitvy o Temelín nastupují velvyslanci v roli lobbistů

  • 430
Nadešel čas největší bitvy lobbistů v českých dějinách. Světové velmoci USA, Rusko a Francie se střetnou v bitvě o zakázku století - dostavbu jaderné elektrárny Temelín za stovky miliard korun. Zakázka je tak obrovská, že roli lobbistů přebírají politici a především velvyslanci zemí, odkud pocházejí firmy ucházející se o zakázku.

"Stavba změní celou republiku, ovlivní školství, dopravu, stěhování lidí. K tomu je třeba přičíst nové strategické postavení republiky jako 'majitele technologií' a vývozce elektřiny, " popsal velikost zakázky vládní zmocněnec pro energetiku Václav Bartuška, podle kterého tak nejde "jen" o peníze.

Zájemci o Temelín

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a francouzská společnost Areva. Hodnota zakázky, čítající kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měla pohybovat v řádu stovek miliard korun.

Velikost zakázky má vliv na lobbing, který ji bude bezpochyby provázet. Zatímco u jiných vládních zakázek vyrážejí do terénu klasičtí lobbisté, nyní jejich roli přebírají velvyslanci a šéfové velmocí. O zakázce totiž bude ve finále rozhodovat vláda, protože právě stát vlastní 70 procent akcií společnosti ČEZ.

Velvyslanci a firmy

"Westinghouse dostane tak velkou podporu, jak to bude možné, a to nejen z americké ambasády, ale od celé americké vlády. Doufáme a jsme si jistí, že obě strany budou dvojnásobně spokojené. Konečné rozhodnutí je ale samozřejmě na české straně," řekl iDNES.cz americký velvyslanec Norman Eisen.

Už v den svého jmenování přímo prohlásil, že bude v ČR "velice aktivně" prosazovat, aby jadernou elektrárnu v Temelíně dostavěla společnost Westinghouse. Podle některých zdrojů dokonce nový velvyslanec před příjezdem do Česka prošel konzultacemi přímo s vedením firmy. O Temelín se ale Spojené státy zajímaly už dříve. Podle serveru WikiLeaks hovořil v Praze o dostavbě jaderné elektrárny s tehdejším premiérem Janem Fischerem i americký viceprezident Joe Biden.

Termíny Temelína

V roce 2011 zadá stát podmínky výběrového řízení, v roce 2012 předloží uchazeči nabídky a o rok později se vybere vítěz tendru. O tom, kdo dostaví Temelín, se mělo původně rozhodnout už v roce 2012. Vláda ale termín posunula. 

Podobná situace panuje i na ruské straně. Velvyslanec Sergej Kiseljov několikrát prohlásil, že mezi klíčové otázky, o které se bude zajímat, patří zakázka na dostavbu Temelína, o níž má zájem ruský Atomstrojexport.

A ani třetí uchazeč, francouzská Areva, neopomněl zaangažovat politické špičky. O francouzské firmě se v souvislosti s Temelínem hovoří nejméně, ale také ona má šance. Jednak je brána jako představitel EU a navíc má ve světě ještě více fungujících reaktorů než Rusové.

"Francouzská vláda samozřejmě podporuje nabídku společnosti Areva, která je hlavní evropskou firmou v této oblasti. Předseda vlády François Fillon a ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner informovali své české protějšky o plné podpoře francouzské vlády této nabídce," vzkázal iDNES.cz francouzský velvyslanec Pierre Levy. 

Kdo koho umí a poznávací výlety

Vládní zmocněnec pro energetiku nechce hodnotit šance ani jedné z firem. Každá má totiž svá pro a proti. Očekává však, že se zapojí také lobbisté ze staré školy. "Prahou bloumá spousta lidí, kteří se snaží všechny tři strany přesvědčit, že právě oni umí toho konkrétního ministra či politika," uvedl Václav Bartuška.

A podobně uvažuje i Roman Pavlík, ředitel pro vztahy s veřejnou sférou velké PR agentury Fleishman-Hillard. "Aktivity na podporu výstavby jaderné elektrárny v sobě budou určitě zahrnovat nejen běžný lobbing, ale i řadu dalších public affairs služeb, od přípravy odborných konferencí až po publikování v běžných médiích," myslí si Pavlík.

Podle něj bude mít kampaň svou veřejnou a lobbingovou tvář, přičemž budou obě navzájem provázané. "Výjimkou nebývají poznávací cesty pro novináře a politiky," doplnil Pavlík.

Temelín jako výkladní skříň

Premiér Petr Nečas po jednání vlády, která posunula rozhodování o Temelínu, uvedl, že při rozhodování hrají roli i informace tajných služeb. Například civilní kontrarozvědka už několik let varuje před snahou Ruska ovládnout českou energetiku. "K jednotlivým úkolům a oblastem zájmu se vzhledem k jejich utajovanému charakteru nemohu vyjádřit," reagoval pro iDNES.cz ředitel rozvědky Ivo Schwarz na dotaz, zda služba sleduje dění kolem Temelína.

"Je to stavba, která ovlivní celou zemi. Jsou tu tři velmoci, které mají o zakázku zájem, a dvěma budeme muset říci ne. To musí říci nahlas stát," popisuje Bartuška nelehký úkol, který vládu čeká. Podle něj je v současné době jaderný průmysl v útlumu a právě Temelín může ukázat, kam se bude ubírat i na jeho klíčové hráče. Na české rozhodnutí totiž čekají další země uvažující o stavbě jaderné elektrárny.  Všichni tři uchazeči mají na Temelínu možnost ukázat co dovedou a případně získat další miliardové zakázky například v Indii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue