Do škol pronikly žákovské na internetu

  • 42
Doby, kdy rodiče kontrolují dětem každý pátek jejich žákovskou knížku, možná zakrátko skončí. Místo nad ošoupaným a počmáraným bločkem se budou rozčilovat nad obrazovkou počítače. Některé školy totiž přecházejí na internetové výkazy. Ale ne všem se to líbí.

ANKETA
Uvítali byste žákovské knížky na internetu?

Jednou ze škol, které svou pozornost upírají k internetu, je Sportovní gymnázium a Gymnázium Kladno. Web zcela nahradil indexy, které škola až dosud používala.

"Systém jsme si nechali vypracovat přímo pro naše potřeby. Rodiče budou mít přístup k jakémusi účtu svého dítěte s klasifikací," popisuje novou službu ředitel školy Jiří Stejskal.

Tamní učitelé ovšem mají vůči plánu několik výhrad: škola podle nich nemá dost počítačů a mohou nastat problémy s rodiči, kteří nemají přístup na internet.

Rodiče bez internetu dostanou podle Stejskala možnost docházet dvakrát týdně do školy a bezplatně používat tamní počítače. Také by měli mít možnost dostávat měsíční "výpisy".

Žákovská knížka zavazuje
Ale to není vše, co učitelům vadí. "Pro mnoho dětí je žákovská knížka nebo index takovým varováním. Když řekneme, že napíšeme poznámku na internet, už to nebude mít takovou váhu," obávají se pedagogové.

Souhlasí s nimi i psycholožka Ilona Špaňhelová z Linky bezpečí: "Žákovská knížka je určité vlastnictví, které může toho studenta zavazovat vůči škole. Přeci jenom to má na papíře a je to jeho."

Nemalou roli jistě hraje také fakt, že starší učitelé, kterých je na gymnáziu několik, se práce s počítačem obávají. "Ze začátku to bude těžké, ale nějak se to zvládne," zauvažoval ředitel Stejskal.

Špatnou počítačovou gramotnost reflektuje například i anketa na internetové stránce Státní informační politiky ve vzdělání, v níž takřka 24 procent ze 765 respondentů uvedlo, že školám chybí hlavně dostatečně proškolení učitelé.

Školy o internetu přemýšlejí
"Já o tom sice uvažuju, ale přetransformování všech těch dat do nového systému by asi bylo dost nákladné," míní Jaromír Kašpar z plzeňského gymnázia Luďka Píky.

O zřízení uvažuje také kladenské gymnázium na Náměstí Edvarda Beneše. "Probírali jsme to na žádost některých rodičů. Někteří o to zájem mají," přiznala iDNES ředitelka Milena Minaříková.

Ministerstvo školství finančně internetové projekty na jednotlivých školách nepodporuje. Ústavy ale mohou využít systémy Microsoft Class Server a Škola za školou od společnosti Scio, které jsou k dispozici v rámci projektu e-Learning.

"Je v kompetenci každého ředitele, aby si zvolil, zda internet použije. My to nijak neevidujeme," vysvětlil Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

A co rodiče?
Kromě nespokojených učitelů ale mohou proti ředitelům stát také nahněvaní rodiče. Podle aktuálních informací má v České republice přístup na internet asi třetina domácností.

"A jak budeme dávat vědět o třídních schůzkách rodičům, kteří nemají doma internet?" podivovala se jedna z kladenských učitelek, která ovšem jinak rozšíření internetu do škol vítá.

Nakonec se tedy může stát, že studenti budou stejně nosit bločky, do kterých jim učitelé budou zapisovat poznámky a vzkazy rodičům. A známky zůstanou na monitorech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Edvard Beneš, SCIO

Video