Před třemi lety se do sněmovních voleb přihlásilo celkem 26 politických seskupení. Ilustrační foto

Před třemi lety se do sněmovních voleb přihlásilo celkem 26 politických seskupení. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Do říjnové bitvy o sněmovní křesla se přihlásilo 22 politických stran

  • 45
Kandidátní listiny pro říjnové předčasné volby do Sněmovny přihlásilo celkem 22 politických uskupení. Při minulých volbách v roce 2006 jich bylo o čtyři více. Ve všech čtrnácti krajích postavilo kandidáty jen 15 seskupení. Lhůta pro odevzdání kandidátních listin vypršela dnes v 16:00.

Na rozdíl od minulých voleb letos nekandiduje podle dostupných informací žádná koalice, která by pro vstup do Sněmovny potřebovala více hlasů než jednotlivá strana. Mnohé strany a hnutí daly přednost společné kandidátce pod hlavičkou některé, většinou nejúspěšnější z nich.

Zastoupení ve Sněmovně chtějí obhájit ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strana zelených, kterou by ovšem podle průzkumů volebních preferencí mohla vytlačit nová strana TOP 09.

Výsledek v červnových volbách do Evropského parlamentu za ně řadí stranu Suverenita bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové, která se spojila hlavně se Stranou zdravého rozumu, nebo stranu Věci veřejné, která se dohodla na volební spolupráci se SNK ED a Alternativou.

Kromě těchto stran ve všech krajích kandidují ještě Strana důstojného života, Pravý Blok, Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa a Dělnická strana, která před třemi lety kandidovala v rámci hnutí Právo a Spravedlnost.

Ve všech regionech kandidují také nedávno založená Česká pirátská strana, která chce liberalizovat pohyb na internetu a ráda by zopakovala úspěch podobného švédského seskupení v evropských volbách, a další nová strana Občané.cz, která kandidáty vybírala mezi občany ve stylu televizní soutěže amatérských zpěváků.

K nováčkům patří také Strana svobodných občanů, která v evropských volbách neúspěšně sázela na kritiku EU.

Před třemi lety se do sněmovních voleb přihlásilo celkem 26 politických seskupení, což bylo o tři méně než při předchozích volbách do Sněmovny v roce 2002. Z posledních sněmovních voleb nakonec ještě dvě strany odstoupily.

Kdo jde letos do voleb

ODS
ČSSD
KSČM
KDU-ČSL
TOP 09
Strana zelených
Suverenita - Strana zdravého rozumu
Pravý Blok
Strana důstojného života
Věci veřejné
SPR-RSČ
Dělnická strana
Strana svobodných občanů
Česká pirátská strana
strana STOP
Klíčové hnutí
Národní prosperita
Občané.cz
Moravané
Koruna Česká
ČSNS 2005
Humanistická strana

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video