Čeští vojáci se vracejí z mise v Kosovu.

Čeští vojáci se vracejí z mise v Kosovu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Do Přerova přiletěli vojáci z mise v Kosovu

  • 1
Na vojenském letišti v Přerově odpoledne přistála první část kontingentu českých vojáků, kteří se vrací z půlroční mise v Kosovu. Armáda tak začíná s pravidelnou rotací sil v Kosovu.

"Bude to asi šok se vrátit do běžného každodenního režimu," řekla po přistání Miriam Navrátilová. Za nejtěžší okamžiky během šestiměsíční mise v Kosovu považuje prožití vánočních svátků bez rodiny.

Pavel Polášek bere uplynul půlrok na Balkáně jako dobrou zkušenost. "V Kosovu panuje relativní klid, i když jsou tam i nebezpečné oblasti," konstatoval. Ze všeho nejvíce se teď těší na skleničku vína a domácí jídlo.

Po přistání museli vojáci absolvovat ještě pasovou a celní kontrolu a lékařský odběr krve. S rodinami a přáteli se mohli setkat až poté.

"Báli jsme se o něj. V Kosovu byl brácha už potřetí a naposledy tam měli jeho kamarádi tragickou nehodu," netrpělivě vyhlížela pětatřicetiletá Dana svého bratra. K základně přijela až z Dubňan u Hodonína. "Přijeli jsme si pro něj. Rodiče se už nemůžou dočkat. Doma na bráchu čeká jídlo, co má rád," dodala.

Z Kosova dnes přiletěla zhruba stovka vojáků. Opačným směrem se vydává velení nového, v pořadí již desátého, kontingentu českých vojáků v misi KFOR na území Kosova.

V současnosti v Kosovu působí zhruba 500 českých vojáků. Hlavními úkoly pro vojáky zůstávají zajištění klidu, ochrana národnostních menšin, hlídkování, monitorování situace, sběr munice a zbraní a boj s organizovaným zločinem. - více zde

Vojáci přiletí domů v pěti vlnách. Závěrečná rotace bude 22. ledna, kdy se vrátí i velitel kontingentu. Většinu 9. kontingentu tvořili převážně vojáci 7. mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku.

Armáda plánuje, že v alianční misi KFOR na území Kosova příští rok zvýší počet vojáků ze současných 500 až na 660. - více zde

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO.

Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska. Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

, natoaktual.cz

Video