Peking před Olympijskými hrami sužuje smog

Peking před Olympijskými hrami sužuje smog | foto: Profimedia.cz

Do olympiády zbývá rok, na Čínu se snáší kritika

  • 43
Až Číňané zítra obrátí kalendář, začnou odpočítávat přesně rok do Olympijských her v Pekingu. Ne vše jde tak, jak by vláda chtěla. Neziskové organizace z celého světa stupňují svou kritiku Číny za porušování lidských práv. Čínské úřady mají těžkou hlavu zase z hygienických podmínek.

Policie dnes zatkla šest lidí na slavné Velké čínské zdi, kde rozvinuli transparent s heslem "Jeden sen, jeden svět, svobodný Tibet" a pozice udrželi celé dvě hodiny.

"Tím, že protestujeme u Velké čínské zdi, nejvýznamnějšího symbolu čínské státnosti, dáváme najevo, že čínský sen o mezinárodní vůdčí úloze nemůže být uskutečněn, dokud bude pokračovat brutální okupace Tibetu," prohlásil Tenzin Dorjee, zástupce organizace Studentů za svobodný Tibet.

Čínští dělníci staví lešení na akci, která zahájí odpočítávání 365 dnů do začátku olympiády

Peking na demonstranty oficiálně nereagoval. Už dříve ale zazněly z oficiálních míst hlasy, že si Čína nepřeje politizaci her. "Vítáme konstruktivní kritiku našich chyb a nedostatků, ale rezolutně odmítáme politizaci olympijských her, neboť to není v souladu s olympijským duchem a chartou," prohlásil Jiang Xiaoyu, místopředseda organizačního výboru.

Podle aktivistů je to ale sama vláda, kdo využívá olympiádu jako politický nástroj. "Čínská vláda využívá olympijské hry k tomu, aby byla akceptována jako světová velmoc, tvrdí Dorjin.

Disidenti a novináři
Bojovníci za svobodný Tibet nejsou jediní, kdo čínské úřady kritizuje. Otevřený dopis jim zaslala dvacítka místních disidentů, která si také pohrála s oficiálním sloganem "Jeden sen, jeden svět" a doplnila ho o dovětek "stejná lidská práva".

Ozývají se i hlasy po větší svobodě médií. Policie zadržela v pondělí novináře ze skupiny Reportéři bez hranic. Po dvou hodinách je bez vysvětlení propustila.

"Podle pokračujícího obtěžování a zadržování novinářů se zdá, že pekingský olympijský příslib větší svobody médií byl spíš mediální reklama než upřímný krok," tvrdí Brian Adams z Human Rights Watch.

Newyorská Komise na ochranu žurnalistů tvrdí, že čínská vláda vězní v souvislosti s jejich prací minimálně dvacet devět novinářů.

Špatný vzduch a nezdravé jídlo
Čína má vedle lidských práv i další problémy. Země, ve které vypukla epidemie SARS a která distribuuje do světa jedovaté zubní pasty a jídlo pro domácí zvířata, příliš důvěry nevyvolává.

Úřady slibují, že na hrách bude vše v pořádku. "Otázku bezpečnosti jídla bereme velmi vážně," slibuje Wang Wei z organizačního výboru. Úřady prý budou sledovat potraviny od výrobny až na talíř, a to i pomocí satelitů.

Nosit dříví do lesa se někdy vyplácí. Čínské potraviny vzbuzují pochybnosti, a tak zákaznice zvažuje koupi rýže z Japonska.

Vyrovnat se bude potřeba i se špatným ovzduším, způsobeným masivní automobilovou dopravou. Peking je zahalen ve smogu a jeho obyvatelé prý moc často slunce nevidí. Předpokládaná průměrná délka života dopravního policisty je údajně 43 let.

I čistý vzduch prý Čína vyřeší. S omezením dopravy má už koneckonců zkušenosti. Při loňském setkání čínských a afrických politiků nesmělo do centra města po dobu jednoho týdne půl milionu úředních aut a řidičům soukromých vozů stát doporučil, aby jezdili autobusem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video