Muž z Mexico City prochází s rouškou proti prasečí chřipce kolem plakátu (6. května 2009) | foto: Daniel Aguilar, Reuters

Do Mexika se vrací život, prasečí chřipka naopak sílí v Evropě a USA

  • 1
Lidí nakažených prasečí chřipkou přibývá, Světová zdravotnická organizace registruje už více než 1 500 potvrzených případů ve 22 zemích. Viru A(H1N1) také podlehl první člověk jiného původu než mexického. V Mexiku se po pěti dnech znovu otevřela většina obchodů a restaurací uzavřených kvůli nákaze minulý týden.

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje k dnešnímu dni 1 516 případů nové chřipky ve 22 zemích. Počet potvrzených obětí je 44. Dvaačtyřicet lidí zemřelo v Mexiku, které je nemocí zasaženo zdaleka nejhůře, dva další lidé zemřeli na území USA.

Počet obětí v Mexiku poskočil během dneška o třináct lidí. "Laboratorní testy prokázaly, že všichni tito lidé zemřeli na virus před několika týdny," uvedl mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba.

Včera viru podlehla asi třicetiletá žena v americkém státě Texas. Podle lékařů průběh nemoci u pacientky nebyl příliš prudký, ukázalo se však, že žena trpěla skrytými zdravotními problémy.

Americká učitelka Mexiko v nedávné minulosti nenavštívila, žila však nedaleko mexických hranic. Televize CNN uvedla, že žena byla v půlce dubna, kdy ji přijali do nemocnice, v osmém měsíci těhotenství. Těsně před její smrtí lékaři přivedli na svět císařským řezem zdravou holčičku.

Děti v USA se vrátí do škol

WHO už v pondělí oznámila, že se virus dosud mezi jednotlivými zeměmi nešíří. Počty potvrzených případů však v jednotlivých státech rostou. Ve Spojených státech byly zaregistrovány už více než čtyři stovky případů.

"Nemocných bude přibývat a musíme počítat i s dalšími mrtvými," uvedla americká ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová.

V nejbližších dnech se nicméně zřejmě vrátí do tříd téměř 470 tisíc žáků z více než sedmi set škol, které byly uzavřeny ve 24 státech USA a v hlavním městě Washingtonu kvůli obavám ze šíření nákazy. Úřady se tak rozhodly poté, co se ukázalo, že chřipkový virus způsobuje vesměs mírnou formu onemocnění.

Nárůst nakažených hlásí také Evropa, nejvíce jich přibylo ve Španělsku, kde má virus už 73 lidí. Počty však rostou i ve Velké Británii a Itálii.

Mezi poslední země, které ohlásily nákazu, patří Švédsko. Podle tamního Institutu pro kontrolu infekčních chorob byla na nový virus pozitivně testována asi padesátiletá žena, která nedávno navštívila Spojené státy. Pacientka se ale mezitím uzdravila, uvedla agentura AP.

Lidé, kteří s ní přišli do kontaktu, nyní dostávají preventivně léky proti chřipce. Podle institutu nejeví žádné příznaky nákazy. Jednoho nakaženého má nejnověji také Polsko.

Do Mexika se vrací život

V Mexiku se naopak zdá, že epidemie konečně slábne. V metropoli se dnes znovu otevřela většina obchodů a restaurací i některé z institucí, které byly od konce dubna mimo provoz. Plné obnovení "života" v mexické metropoli se očekává od čtvrtka - kromě škol by provoz měla zahájit také muzea. Diskotéky zatím zůstanou zavřené.

V Mexiku po pěti dnech znovu otevřela většina restaurací a obchodů (6. května 2009)

Většina Mexičanů zejména z metropole Mexico City se raduje z toho, že život v zemi se vrací do normálu. Najdou se však i lidé, kteří mají strach. "Bojím se vrátit do práce. Jsem zaměstnaná na pohotovosti v nemocnici, kde je riziko nákazy vysoké," popsala studentka medicíny Nadia Zamorová.

Mexický prezident Felipe Calderón v pondělí slíbil pomoc podnikatelům, kteří chřipkovými opatřeními utrpěli. Mají být například schváleny daňové úlevy a bude zahájena propagační kampaň s cílem znovu přilákat do země turisty.

Kvůli novému viru se Mexiko dostalo do křížku s Čínou, která prý neoprávněně zadržovala v karanténě na sedm desítek Mexičanů v Šanghaji. Společnost Aeroméxico si tam pro krajany včera přiletěla. Číňané si zase vyzvedli necelou stovku pasažérů, kteří kvůli opatřením uvázli v Mexiku, a odvezli je zpět do Číny.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video