Nově je pytlák pytlákem až s ulovenou zvěří či rybou v ruce. Způsobená škoda musí navíc činit minimálně 5 tisíc korun. Ilustrační foto.

Nově je pytlák pytlákem až s ulovenou zvěří či rybou v ruce. Způsobená škoda musí navíc činit minimálně 5 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Do lesů se vrátili pytláci. Zvěř střílejí přímo z aut

  • 48
Pytláci ve středočeských lesích ročně uloví stovky zvířat. Policie se však dozví pouze o zlomku z nich. Lovci mají moderní vybavení a nezdráhají se střílet přímo z auta. "Kryje" je také zákon.

Myslivci z Mnichova Hradiště už dva týdny chodí po okolních lesích a naslouchají, zda neuslyší bublající motor auta a tiché plesknutí střelby skryté tlumičem.

V posledních čtrnácti dnech tu kulka letěla lesem dvakrát, naposledy v neděli. U obce Rokytá neznámý pytlák zastřelil jelena dvanácteráka v hodnotě devadesát tisíc korun. Zvíře nechal ležet v lese, zřejmě ho někdo vyrušil.

"Po pachateli pátráme, hrozí mu až dva roky vězení," řekl mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš.

Dalšího pytláka vyrušil pár dní předtím myslivec Luboš Vodolán pod svými okny.

"Minulou středu dopoledne jsem zaslechl tichý výstřel, pod okny našeho baráku stálo auto. Když jsem na něj zakřičel, tak odjelo a druhý den jsme našli postřeleného, ještě živého daňka," popsal Vodolán MF DNES.

Střílejí z auta na každé zvíře

Myslivci se čím dál častěji setkávají s takzvaným motorizovaným pytláctvím. Lovci vyrazí dvěma auty k okraji lesa. Pomalu projíždějí krajinou a dalekohledem vyhlížejí oběť. Z prvního auta zvíře zastřelí bez ohledu na to, zda už je dospělé, a okamžitě zmizí.

KOLIK STOJÍ ZVĚŘ

prase divoké (kňour)

22 900 Kč

jelen evropský (laň)

24 800 Kč

srnec obecný (srna)

14 100 Kč

sika japonský (jelen)

26 300 Kč

zajíc polní

3 900 Kč

králík divoký

4 800 Kč

bažant obecný

3 100 Kč

ostatní pernatá zvěř

3 200 Kč

(výběr z ceníku; zdroj: ministerstvo zemědělství)

Osádka druhého vozu mrtvolu najde a naloží. Kdyby je kontrolovali policisté, mají pro ně věrohodné vysvětlení - protože v autě nemají zbraň, vymluví se, že zvíře našli.

"Motorizovaného pytláctví poslední dobou přibývá, zvláště v příměstských oblastech je to ožehavý problém," potvrdil mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.

Černí lovci často zastřelenou laň, jelena nebo divočáka v lese nechají rozřezané a vykuchané. "Zajímá je hlavně maso, za kilogram jeleního od hospodských dostanou sedmdesát korun, z jednoho kusu můžou mít až sto padesát kilo," řekl Vodolán.

Myslivci tvrdí, že se o většině ulovených zvířat ani nedozvědí. Jen z revíru, do kterého patřil o víkendu upytlačený dvanácterák, podle Vodolána každoročně "zmizí" až třicet kusů. "Působí nám značné škody. Takové zvíře pro nás má hodnotu z pohledu zvěřiny, trofeje a chovu," doplnil Vodolák.

Policie pytlákům nestačí

Fakt, že pytláci můžou chodit do lesa téměř bez obav, potvrzuje i pohled do policejních statistik. Ve středních Čechách policisté za poslední půlrok vyšetřovali jen sedm případů pytláctví. Ani v jednom případě pachatele nedopadli.

Oproti policistům mají pytláci několik hodin i dnů náskok a lepší vybavení. "Střelci už jsou vybaveni terénním autem, světlomety, dobrou puškou s kvalitní optikou, případně i noktovizorem pro noční vidění," řekl Jiří Šilha.

KDE SE PYTLAČILO

Říčany:
- torzo srny, únor
Rakovník:
- tři divočáci, březen
- srna duben
Kladno:
- srnec, duben
Praha-východ:
- jelen,květen
Karlštejn:
- výr velký, květen
Rokytá:
- jelen, srpen

A pokud se pytláci vyhnou lesním cestám a jezdí pouze po silnicích, nemusí se bát ani myslivců. "Vědí, že na normálních silnicích je nikdo kromě policistů nemůže zastavit, ani myslivecká stráž jim nemůže prohlédnout kufr," povzdychl si Vodolán.

A ačkoliv pytláci majitelům honiteb působí statisícové škody, honí je pouze policisté z okresních oddělení. V případě zastřeleného dvanácteráka by jim v pátrání mohlo pomoci, že u zvířete našli kulku.

Ulovení zajíce je přestupek

Ilegální střelci podle myslivců také těží ze změn v trestním zákoníku, k nimž došlo začátkem roku.

"Legislativa znepřesnila podmínky pro určování pytláctví. Dříve byl za pytláka považován každý, kdo si přivlastnil zvíře, nyní jeho zabitím musel způsobit škodu nad pět tisíc korun," řekl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty.

To je sice při zastřelení vysoké a černé zvěře pokaždé, ale bažantů nebo zajíců už se to netýká, ti mají nižší hodnotu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video