Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg 14. prosince 2013 na náměstí Nezávislosti v Kyjevě povzbudil ukrajinskou prozápadní opozici, která už týdny protestuje proti rozhodnutí ukrajinské vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. | foto: ČTK

Schwarzenberg se vrátil z Kyjeva, nikdo z vlády s ním mluvit nechtěl

  • 962
Předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg se vrátil z jednodenní návštěvy Ukrajiny. Na kyjevském náměstí Nezávislosti podpořil demonstranty, kteří se hlásí k integraci s Evropskou unií. Nikdo z představitelů ukrajinské vlády neprojevil zájem setkat se s ním.

V Kyjevě pokračují  masové protesty. V sobotu přišly podpořit vládu na kyjevské Evropské náměstí desetitisíce lidí. (více o sobotních demonstracích zde)

Kocáb v Kyjevě

Do Kyjeva tento víkend dorazil také občanský aktivista a politik Michael Kocáb, který protestujícím na náměstí přečetl společný dopis českých a slovenských osobností společenského života. Na jeho znění se kromě Kocába na české straně podíleli i další ze zakladatelů Občanského fóra novinář Jan Urban a sociolog Ivan Gabal.

Schwarzenberg, který je na Ukrajině od soboty, měl v plánu setkat se v Kyjevě se zástupci opozice i s představiteli ukrajinské vlády. Z představitelů ukrajinské vlády však nikdo neprojevil zájem se s ním setkat.

V sobotu večer navštívil demonstraci na náměstí Nezávislosti. "Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám," řekl podle serveru Segodňa Schwarzenberg demonstrantům.

Později také prohlásil, že mu situace na místě připomněla události z listopadu 1989 v tehdejším Československu. "Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás, řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní," řekl Schwarzenberg.

Ukrajinci již několik týdnů protestují proti rozhodnutí místní vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.

Na Ukrajinu se Schwarzenberg vydal, jak řekl, aby vše viděl "z první ruky" a přesvědčil se, jak situace vypadá. Děním na Ukrajině se má v pondělí zabývat zahraniční výbor české sněmovny.

Rozdíl mezi Ukrajinou nyní a listopadem 1989 ale vidí v tom, že Ukrajinci nemají jednotné vedení. "U nás se velmi rychle ustanovilo Občanské fórum, mluvčí byl Václav Havel, to tam ještě chybí," dodal bývalý šéf české diplomacie.

Mluvil s demonstranty a novináři. Nikdo z vlády o setkání nestál

V Kyjevě mluvil s demonstranty i místními novináři a s jedním ukrajinským diplomatem. Se zástupci ukrajinského vládního kabinetu se nesetkal. "Představitelé vlády neprojevili větší chuť se se mnou setkati," řekl k tomu Schwarzenberg.

Pokud jde o další vývoj, lidé na náměstí jsou prý jen "částečně optimističtí". Obávají se, že přijdou tvrdé represe. "Mluvil jsem s několika zadrženými, kteří jsou prozatím propuštění. Trestní stíhání ale nadále pokračuje. Kvůli tomu, že byli jen na demonstraci, by si mohli odsedět pár let. To mi dělá starosti," uvedl Schwarzenberg.

Řešení situace vidí v rozhovorech mezi všemi stranami. Ukrajinský prezident by měl podle Schwarzenberga přistoupit na kompromis s opozicí. "Ten takzvaný kulatý stůl se vůbec nekonal, z Majdanu tam nikdo nebyl, jen takoví quasi mluvčí, kteří s tím neměli co dělat. Mluvil pouze s politickými stranami, ale toto je povstání občanské společnosti," prohlásil český poslanec.

"Myslím, že musíme velmi pozorně sledovat situaci. Kdyby tam došlo k násilí, pak musíme ihned zakročit," řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg. Praha by podle něj měla rovněž přispět k tomu, aby se obnovily rozhovory s Ukrajinou o přidružení k EU, která Brusel pozastavil, a aby se hovořilo s opozicí.

Demonstranti při protestech 8. prosince strhli i sochu V. I. Lenina v centru Kyjeva:

8. prosince 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video