Čeští vojáci v Kosovu.

Čeští vojáci v Kosovu. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Do Kosova míří posily českých vojáků

  • 26
Do Kosova míří záložní jednotka českých vojáků. Posily si vyžádal velitel mírových jednotek KFOR ve střední části provincie generál Gerard Hagarty. Vojenské speciály dopraví vojáky do Kosova během dneška.

"Na základě požadavku velitele mnohonárodního uskupení Střed generála Gerarda Hegartyho byla v pátek 2. listopadu v 8.10 hodin aktivována záložní rota," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Záložní rotu o síle 116 vojáků, složenou především z vojáků 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, dopraví vojenské speciály do Kosova během dnešního dne. První část posil odletěla z ruzyňského letiště v 9 hodin ráno, další skupina českých vojáků odlétá ve 14 hodin.

Veškerý potřebný materiál a techniku má jednotka připravenou už v Kosovu. V misi záložní jednotka doplní síly mnohonárodního úkolového uskupení Střed.

Může být nasazena k řešení krizových situací, například pro obsazení kontrolních stanovišť, k ochraně důležitých objektů nebo k operacím na zvládání davů.

Během roku vojáci záložní jednotky plní běžné úkoly doma v České republice, v případě potřeby při zhoršení bezpečnostní situace v Kosovu však mohou být povoláni do mise.

Česká republika se totiž zavázala, že kromě stálého kontingentu v Kosovu v případě potřeby vyšleme záložní rotu.

V současnosti v Kosovu působí zhruba 500 českých vojáků. V pořadí již 11. kontingent je v misi KFOR od července. Hlavními úkoly pro vojáky zůstávají zajištění klidu, ochrana národnostních menšin, hlídkování, monitorování situace, sběr munice a zbraní a boj s organizovaným zločinem.

Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO, včetně českých vojáků.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

Zatím bezvýsledná jednání s etnickými Albánci a Srby o budoucím statutu provincie mají dostat podobu zprávy, jež má být generálnímu tajemníkovi OSN předložena do 10. prosince. Kosovští Albánci se ale chtějí pokusit vyhlásit nezávislost i bez ohledu na rozhodnutí OSN.

Pozorovatelé soudí, že vyhlášení nezávislosti může v Kosovu rozpoutat další vlnu nepokojů a násilí.

, natoaktual.cz

Video