Pro evropskou nervozitu není důvod, vzkazoval z Prahy Jan Fischer.

Pro evropskou nervozitu není důvod, vzkazoval z Prahy Jan Fischer. | foto: iDNES.cz

Do konce roku Lisabon schválíme, uklidňoval Brusel premiér Fischer

  • 31
Na Českou republiku nebudeme vyvíjet žádný nátlak, tvrdili shodně šéf Evropské komise José Barroso, švédský premiér Fredrik Reinfeldt a předseda europarlamentu Jerzy Buzek. Český premiér Jan Fischer představitele Unie ubezpečil, že do konce roku Česká republika smlouvu schválí.

Třebaže se evropští politici dušují, že na Česko nátlak kvůli Lisabonské smlouvě vyvíjet nebudou, povolali si dnešek do Bruselu českého premiéra.

Jan Fischer na schůzce v srdci Unie nakonec chyběl, ale jen kvůli tomu, že český vládní speciál měl závadu a ze starého ruzyňského letiště vůbec neodletěl. 

Fischerovi se porouchal letoun

S Bruselem se spojil telemostem

S šéfem evropské komise José Manuelem Barrosem a předsedajícím švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem se proto spojil alespoň prostřednictvím telemostu.

Na následné tiskové konferenci se všichni politici vzájemně ubezpečovali, že nejdůležitější je vyčkat na rozhodnutí českého ústavního soudu, který nyní Lisabonskou smlouvu posuzuje.

"Pro evropskou nervozitu není důvod," vzkazoval z Prahy Jan Fischer. 

Připomněl, že soud už jednu stížnost senátorů odmítl, nyní posuzuje druhou. Ta má zjistit soulad smlouvy s českou ústavou. "Český ústavní soud působí jako nezávislá instituce," zdůraznil Fischer. Ocenil, že se soudci rozhodli stížnost projednat ve zrychleném režimu. 

"Rád bych vyjádřil odhad, že máme všechny předpoklady k tomu, aby byla ratifikace do konce roku ukončena," ubezpečil premiér. Podle něj je to jen otázkou času.

Podle Fischera nebude prezident Václav Klaus ratifikaci zdržovat a stvrdí smlouvu podpisem. "Ze všech signálů, které mám, se zdá, že nebude důvod, aby Václav Klaus v případě rozhodnutí českého soudu, že smlouva je v souladu s českým ústavním pořádkem, svůj podpis odkládal," řekl Fischer.

Buzek: Čekáme na Prahu 

Evropští politici jsou prý ochotni počkat. "Musíme respektovat ratifikační proces v České republice," prohlásil na tiskové konferenci Reinfeldt. Podle švédského premiéra se Unie začne nominacemi do Evropské komise zabývat až po úplné ratifikaci smlouvy. Věří zároveň, že se tak stihne do konce října. "Až bude jasné, kdy Lisabonská smlouva vstoupí v platnost, zahájíme nominace. Do konce října bude situace vyřešena," tvrdí Reinfeldt.

"Čekáme na rozhodnutí Prahy, nechceme vyvíjet nátlak. Je třeba, aby to bylo nezávislé rozhodnutí České republiky," uvedl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek s tím, že na Klausovo rozhodnutí čeká 500 milionů obyvatel. V pátek nicméně přicestuje i on do Prahy, aby se setkal s českými politiky. Osobně se sejde i s prezidentem

"Jde o to posunout se co nejrychleji. Musíme nyní dokončit procesy ratifikace," navázal na Fischerova slova Barroso. Polsko to podle něj udělá do konce týdne, o něm nemá pochyb. "Máme tu jen tu záležitost s Českou republikou. Nevidím jediný důvod pro další zpoždění," varoval. 

"Nebude důvod, aby prezident odkládal podpis, pokud Ústavní soud dospěje k závěru, že je Lisabonská smlouva v souladu s ústavou," řekl také Barroso.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video