Do Izraele se vrátil teror: 16 mrtvých

  • 34
Izrael je v šoku. Palestinský atentát v izraelském městečku Rišon Lecion, který si vyžádal 16 mrtvých a 54 zraněných civilistů, ukončil v úterý období relativního klidu. A to mnohem dříve, než se po několikatýdenní vojenské operaci proti Palestincům čekalo.

Za situace, kdy svět začal hovořit o velké mírové konferenci, atentát uvrhl oblast do nové nejistoty a Izrael postavil před zásadní otázku: Byla jeho dosavadní taktika proti Palestincům účinná?

"Atentát se dal naprosto očekávat. Jde o signál, že Šaronova vojenská intervence neudělala nic jiného než radikalizovala a rozhořčila palestinskou populaci," řekl agentuře Reuters odborník na Blízký východ z Cambridgeské univerzity George Joffe.

K útoku sebevražedného útočníka v místním kulečníkovém klubu se přihlásilo ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamas. Jeho místního šéfa Izraelci bleskově zatkli. Ani ne dvanáct hodin po prvním atentátu se pak u Haify odpálil další palestinský útočník a jen zázrakem nezabil několik izraelských vojáků.

Izraelský premiér Ariel Šaron kvůli dramatické situaci v zemi přerušil rozhovory s americkým prezidentem Georgem Bushem v USA a pozdě večer měl na mimořádném zasedání kabinetu rozhodnout o dalším postupu Izraele. Všeobecně se čekala tvrdá vojenská akce proti Palestincům.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Šaron pohrozil Palestincům odvetou

Palestince z Betléma nikdo nechce

Za výbuch izraelského tanku pykaly děti

další články

Ještě před úterním atentátem náčelník generálního štábu izraelských sil generál Šaul Mofaz pohrozil novou, širší a hlubší operací, než byla ta nedávno ukončená, jestliže budou pokračovat teroristické atentáty. Podle členů Šaronovy delegace chtěl pre- miér také znovu zvážit i případné vypovězení šéfa palestinské správy Jásira Arafata z palestinských území. 

Izraelský premiér Ariel Šaron, který kvůli atentátu přerušil jednání s americkým prezidentem Georgem Busem a vrátil se urychleně do Izraele, úterní útok tvrdě odsoudil a odpovědnost znovu přisoudil palestinské samosprávě a Jásiru Arafatovi.
"Je to důkaz opravdových úmyslů osoby, která vede palestinskou správu (Arafata)," řekl před odletem z USA. "Budeme muset jednat energicky. Tato situace nesmí pokračovat. Není to druh incidentu, na který můžeme nereagovat ostře," dodal.

I sám Arafat mezitím sebevražedný útok odsoudil. "Dal jsem palestinským bezpečnostním silám rozkaz zabránit všem teroristickým operacím proti izraelským civilistům bez ohledu na to, které palestinské uskupení by do nich bylo zapleteno," uvedl Arafat v prohlášení vydaném v Gaze.

"Jako prezident palestinské správy opakuji, že jsem odhodlán podílet se spolu s USA a mezinárodním společenstvím na boji proti terorismu," podotkl Arafat. Bezpečnostní síly palestinské správy nicméně v předtuše izraelské odvety evakuovaly úřední budovy v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu.

Na schůzce Bush - Šaron zazněly sice některé pozitivní tóny, oba však zjevně nepřekonali rozdílná stanoviska. Zatímco americký prezident si přeje urychlení mírových rozhovorů a co nejrychlejší reformy palestinské samosprávy, Šaron nabízí postupné kroky a odmítá jako předčasné úvahy o brzkém vytvoření palestinského státu. Bush také chce, aby Šaron jednal s Arafatem, což izraelský premiér odmítá. A zatímco americký prezident věří, že Saúdská Arábie je klíčovým partnerem pro mírový proces, Šaronova vláda obvinila Saúdy z podpory terorismu.

Šaron nicméně vyjádřil podporu mezinárodní konferenci, které by se zúčastnili zástupci velké čtyřky USA, Ruska, OSN a EU. Bush pak oznámil, že vyšle na Blízký východ šéfa zpravodajské služby CIA George Teneta. Jeho úkolem bude spolupracovat při vytváření jednotné bezpečnostní palestinské síly, která bude působit na územích pod kontrolou palestinské samosprávy.

"Myslím si, že je důležité, aby existovala jednotná bezpečnostní síla, ale současně je zapotřebí pracovat na ustavení dalších institucí, například na ústavě a na rozvoji státu, který Palestincům Izraelcům přinese naději a bezpečnost," řekl Bush na tiskové konferenci.

Izraelští hasiči a záchranáři pátrají v troskách kulečníkového klubu v izraelském městě Rišon Lezion u Tel Avivu, kde 7. května večer sebevražedný útočník z radikálního palestinského hnutí Hamas odpálil nálož s hřebíky a kusy kovu. V přeplněném klubu přišlo při výbuchu o život 15 osob včetně útočníka a 55 dalších bylo zraněno.

Policisté prohlížejí poničený kulečníkový klub v izraelském městě Rišon Lezion u Tel Avivu, kde 7. května večer sebevražedný útočník z radikálního palestinského hnutí Hamas odpálil nálož s hřebíky a kusy kovu. V přeplněném klubu přišlo při výbuchu o život 15 osob včetně útočníka a 55 dalších bylo zraněno.

Zvědavci si prohlížejí poničená auta před kulečníkovým klubem v izraelském městě Rišon Lezion u Tel Avivu, kde 7. května večer sebevražedný útočník z radikálního palestinského hnutí Hamas odpálil nálož s hřebíky a kusy kovu. V přeplněném klubu přišlo při výbuchu o život 15 osob včetně útočníka a 55 dalších bylo zraněno.

Fotoreportér pořizuje záběry kaluží krve v kulečníkovém klubu v izraelském městě Rišon Lezion u Tel Avivu, kde 7. května večer sebevražedný útočník z radikálního palestinského hnutí Hamas odpálil nálož s hřebíky a kusy kovu. V přeplněném klubu přišlo při výbuchu o život 15 osob včetně útočníka a 55 dalších bylo zraněno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video