Do Iráku začala proudit kuvajtská voda

  • 3
Kuvajt - Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Fronta žíznivých lidí s horami kbelíků a kanystrů se tlačí u distribučního centra v iráckém přístavu Umm Kasr. Voda tam začala proudit narychlo vybudovaným vodovodem z Kuvajtu už v neděli. Od rána má do Iráku téci 2,7 milionu litrů denně. To každý den postačí zhruba pro milion obyvatel.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Pokud jde o dodávky humanitární pomoci hladem a žízní trpícím Iráčanům, je to jeden z mála optimistických pohledů.

Humanitární pomoc jižnímu Iráku se sice rozbíhá, ale už dnes je zřejmé, že to nepůjde tak lehce a rychle, jak se původně předpokládalo. V cestě stojí mnoho překážek. A tou nejvážnější je zajištění bezpečnosti.

"Organizace, které se chystají pomoc Iráku, zatím nedospěly k dohodě s americkými vojáky, jak zajistit dodávky tam, kde situace není zcela bezpečná," popsala potíže Cassandra Nelsonová z humanitární organizace Mercy Corps.

Týká se to bohužel zatím většiny iráckého území. Experti z různých humanitárních organizací v Kuvajtu se shodují, že Irák zatím není zasažen humanitární katastrofou.

V některých místech však může velmi brzy nastoupit stav humanitární krize. Tu mohou uspíšit také rychle rostoucí teploty v celé oblasti.

Nejhorší situace je v Basře
Nejkritičtější situace podle zpráv z bojišť panuje na jihu Iráku, především v Basře, která je zčásti obklíčena spojeneckými jednotkami a kde šedesát procent obyvatel nemá tekoucí pitnou vodu.

Nelsonová řekla, že zásobování vodou v Basře je na kritické hranici. A boje kolem pokračují a neumožňují pohnout se kupředu.

Velmi brzy začnou podle odborníků přicházet poplašné zprávy také z dalších oblastí, především tam, kde se vedou těžké boje. To je například Násiríja severněji od Basry a také Nadžaf.

S jídlem je situace na jihu Iráku nepoměrně lepší. Podle britského mluvčího v Kuvajtu Chrise Vernona mají obyvatelé Basry zásoby potravin přibližně na jeden měsíc.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Svědectví
Novinář se v dešti kulek vzdal nezávislosti

Zásobování
Válku proti Saddámovi živí konvoje

Ohlédnutí
Nevítají nás květinami, diví se Američané

Ekonomika
Z obav těží prodejci plynových masek

Byznys
Válku prodávají odpůrci i příznivci

Česko
Vláda o den posunula polní nemocnici

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
* Irák v datech * foto * pozadí krize

Spojenci: Sklad s potravinami jsme nezničili
Koaliční jednotky současně popřely informace bagdádského vedení, které obvinilo invazní jednotky, že byl při jednom z útoků na Basru zničen sklad s potravinami. Údajně v něm bylo až 200 tisíc tun zásob jídla pro obyvatele Basry.

Mluvčí mezinárodního Červeného kříže Nadia Doumaniová však upozornila na další problém - všichni se až příliš koncentrují na pomoc Bagdádu, Basře a dalším velkým městům.

"Irák je však velká země a my nevíme prakticky nic o tom, jak to vypadá jinde. Problém je, že na jiná místa zatím vůbec nemáme přístup."

V Umm Kasru začalo mezitím fungovat i britské centrum pro nábor pomocných pracovníků do přístavu. U vojenského stanu se tvořila dlouhá fronta iráckých mužů, kteří žádali o práci.

,

Video