Člen kurdských jednotek ve městě Kirkúk (25. června)

Člen kurdských jednotek ve městě Kirkúk (25. června) | foto: Reuters

Do Iráku dorazily speciální jednotky USA, ISIL hrozí útoky na Američany

  • 89
Americké ministerstvo obrany v úterý v noci oznámilo, že do Iráku již dorazila asi polovina z třech stovek armádních poradců. Ti by měli vládním jednotkám pomoci v boji proti islamistům z ISIL. Do bojů v Iráku se už podle informací USA zapojila také Sýrie, když bombardovala postavení islamistů v příhraničních oblastech.

Tým poradců se skládá mimo jiné i ze členů amerických speciálních jednotek. Asi 40 z nich bude podle Pentagonu působit přímo v bojových liniích, dalších 90 má řídit nově zřízené operační centrum v Bagdádu, píše server BBC

Obamova administrativa v úterý opět připomněla, že žádný z poradců nebude nasazen přímo do bojových akcí, ale mají sloužit jen jako strategická podpora pro irácké vojáky.

Boje v Iráku

Další čtyři týmy speciálních jednotek mají dorazit v příštích dnech, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Američané mají rovněž v plánu až 35 průzkumných letů, které mají Iráčanům poskytnout informace potřebné k potlačení povstalců (více o vyslání amerických poradců do Iráku se dočtete zde).

Stoupenci islamistů ve středu varovali, že pokud se USA odhodlají k případný leteckým útokům, které od nich opakovaně požaduje irácká vláda, stanou se Američané terčem útoků. Členové ISIL kvůli tomu na internetu spustili kampaň. "Má to být vyjádření postoje všech sunnitů světa k Američanům. Je to hrozba každému Američanovi pro případ, že Amerika zaútočí v Iráku," sděluje se v jednom příspěvku na sociálních sítích.

Další uživatel internetu připomenul: "Jak říkával náš hrdinsky zemřelý (vůdce Al-Káidy) Usáma bin Ládin, o zabíjení Američanů se nepotřebujete s nikým radit". "Americká intervence do záležitostí ISIL znamená, že jakýkoli americký bezvěrec bude legitimním cílem bojovníků svaté války kdekoli na světě," napsal další.

Bojuje se o Jatrib, islamisté ovládli Alam

Ve středu největší boje hlásí město Jatrib, které se nachází asi 90 kilometrů severně od Bagdádu. Podle svědků oddíly radikálů obklíčily nedalekou leteckou základnu, jíž Američané v době invaze v letech 2003 až 2011 říkali Camp Anaconda.

Málikí a sestavení vlády

Irácký premiér Núrí Málikí ve středu ve státní televizi řekl, že dodrží termín pro první schůzi nově zvoleného parlamentu. Vyloučil však svou rezignaci a sestavení nouzové vlády k boji proti islámským radikálům. V zemi se konaly 30. dubna parlamentní volby a parlament se má podle původních informací poprvé sejít 1. července.

Zdroj: ČTK

Ve středu ISIL ovládla také město Alam u Tikrítu a tamní menší ropné pole, které produkuje 28 tisíc barelů ropy denně. Podle tamních zaměstnanců se policie z místa stáhla a nahradili ji příslušníci místních kmenů.

Irácká státní televizi informovala, že armáda vyslala posily do rafinerie u Bajdží, o niž se bojuje od minulé středy. Vůdci tamních kmenů zprostředkovávají jednání mezi ISIL a vládou. Ta si přeje, aby kmeny přestaly spolupracovat s radikály a pomohly tento strategický průmyslový komplex bránit. ISIL zase kmenům nabízí, aby se ujali vedení provozu Bajdží, v níž se vyrábí asi třetina ropných derivátů potřebných v Iráku.

Do ofenzivy proti ISIL se zapojila i Sýrie

Podle informací USA se do boje proti islamistům na území Iráku zapojila i Sýrie, která proti stoupencům ISIL válčí mnoho měsíců i na svém území. Syrské letectvo vzalo útokem postavení islamistů v příhraničních regionech. Zatím není jasné, zda si pomoc syrské armády vyžádala irácká vláda, nebo syrské letectvo jednalo na vlastní pěst.

Podle serveru abcnews.go.com může zapojení Sýrie do tažení proti islamistům přinést další eskalaci konfliktu. Zároveň by také došlo k paradoxní situaci, kdy by Sýrie v podstatě pomáhala Spojeným státům v boji proti islamistů, i když na syrských bojištích stojí Američané na opačné straně barikády (více o politických paradoxech tažení proti islamistům v Iráku se dočtete zde).

Radikálové i přes tvrdý odbor vládních vojsk postupují dále směrem na Bagdád. Podle posledních informací údajně zajali soudce Raúfa Abdar Rahmána, který odsoudil k smrti bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Rahmán je Kurd a vedl poslední část procesu se Saddámem. V roce 2006 vynesl rozsudek smrti a Saddám byl pak v prosinci toho toku oběšen.

Dle zpráv z Iráku zajali členové ISIL soudce 16. června a zabili ho o dva dny později. Jordánský poslanec Chalíl Attíja na Facebooku napsal, že ISIL Rahmána zatkla a odsoudila k trestu smrti jako odplatu za "mučedníka Saddáma Husajna". Rahmán se podle tohoto zdroje pokoušel několikrát marně uprchnout z Bagdádu v přestrojení za tanečníka.

Ofenziva islamistů v Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video