Hotel Podhoran v Bystřici pod Hostýnem, který se začíná měnit na ubytovnu pro sociálně nepřizpůsobivé.

Hotel Podhoran v Bystřici pod Hostýnem, který se začíná měnit na ubytovnu pro sociálně nepřizpůsobivé. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bystřice nekoupila od podnikatele jeho hotel, tak do něj stěhuje Romy

  • 156
Hotel Podhoran, jedna z dominant náměstí v Bystřici pod Hostýnem, se mění na ubytovnu pro sociálně nepřizpůsobivé. Majitel sice nabídl hotel k prodeji radnici, jenže za něj chce dvakrát více, než město nabízí. Podnikatel tak nyní plní svoji hrozbu, že pokud od něj město hotel nekoupí, nechá v něm bydlet problémové lidi.

Je deset hodin dopoledne a dveře hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem jsou zamčené. Za nimi je vidět jen kulečníkový stůl a opuštěná recepce. Ani restaurace, kam lidé ještě nedávno chodili na obědy, už nefunguje. Z provozních důvodů, jak hlásí nápis na dveřích.

Přesto je za zdmi hotelu život, postupně se do něj totiž začali stěhovat první nájemníci. "Pan majitel nás informoval o tom, že v první vlně do hotelu nastěhuje něco přes 40 lidí. Řeč byla o Romech," řekl starosta Zdeněk Pánek.

Odpovídá tomu i to, co místní lidé pozorují. "Přijela rezavá dodávka přímo k hotelu a několik Romů začalo vynášet obrovské pytle s oblečením," popsal místní mladík. "Že je tady pěší zóna, to asi přehlédli."

Podobné přestupky už s novými obyvateli města řešila i městská policie. "Zatím domluvou, další už ale musí počítat s tím, že to zpřísníme," ujistil ředitel Radek Sigmund.

Majitel hotelu Radovan Křemeček se v pondělí k situaci vyjádřit nechtěl. "Jsem v zahraničí, takže vám k tomu teď nic neřeknu," reagoval na telefonát a odkázal na svého právního zástupce Vladimíra Kubíka.

Kubík potvrdil, že se do Podhoranu stěhují noví nájemci. "Můj klient spolupracuje s agenturou, která se ubytováváním zabývá. Osm měsíců držel budovu prázdnou pro město, dál už je to pro něj ale neúnosné," řekl Kubík.

Peníze dostanou od úřadu práce

Všechno ostatní je ale zahaleno tajemstvím. Vedení města žádné informace nemá a nikdo v Bystřici netuší ani to, odkud Romové jsou. "Někdo říkal, že z Holešova, že jednoho z nich zná," říká starší žena na náměstí. Zadumaně si prohlíží hotel a pak vzdychne: "Čert ví, co nás čeká."

Jiná žena zase mluví o Přerově. Jenže ani v jednom z měst žádné obyvatele nepostrádají, natož pak čtyři desítky. V Holešově žije většina Romů v ulici Bořenovská, odkud se nedávno musela kvůli dluhům na nájemném vystěhovat jedna žena s dcerou.

V Přerově nic takového v poslední době neudělali. "O obyvatelích diskutované Škodovy ulice máme slušný přehled a žádný úbytek jsme nezaznamenali," popsal náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Mimochodem, poznávací značka na autě, které přivezlo jedny z prvních nájemníků, byla pražská.

Jasno do věci nemůže vnést ani úřad práce, který vyplácí sociální dávky. Noví obyvatelé Bystřice zatím o žádné požádat nestihli a na radnici se nakonec nic dozvědět ani nemusejí. "Ti lidé totiž nepotřebují mít nahlášený trvalý pobyt," upozornil Pánek.

Člověk, který pobírá dávky v hmotné nouzi, může požádat o takzvaný doplatek na bydlení, jehož výhodou je hlavně to, že ho dostane tam, kde skutečně bydlí, nikoliv jen v místě, kde má hlášený trvalý pobyt. Podle odhadů radnice se může částka, kterou úřad práce lidem na Podhoranu vyplatí, pohybovat těsně pod hranicí čtyř tisíc korun měsíčně.

Při 40 ubytovaných to měsíčně dělá 160 tisíc korun, které může od úřadu inkasovat přímo agentura. Hotel má kapacitu 160 lůžek. "Jel jsem kvůli tomu na generální ředitelství úřadu práce a chtěl jsem vědět, jestli se chystají nějaké změny ve vyplácení těchto dávek. Musejí přeci vidět, že se z toho stal výnosný byznys," říká Pánek a připomněl, že podobně začaly i násilné nepokoje na severu Čech.

Třináct milionů je málo, podnikatel žádá dvojnásobek

Hrozba příchodu sociálně nepřizpůsobivých lidí visí nad Bystřicí už od konce loňského roku. Tehdy Křemeček nabídl hotel radnici za 25 milionů korun s tím, že když ho nekoupí, prodá jej agentuře. "Chci se zachovat seriozně, vím, co by příchod těch lidí pro město znamenal. Proto jsem hotel přednostně nabídl radnici," tvrdil tehdy.

Vedení města by budovu, která těšně sousedí s radnicí, dokázalo využít a sjednotilo by celý úřad na jednom místě. Zhruba osmiměsíční jednání však prozatím skončilo tím, že město nabídlo 13 milionů korun. Na to Křemeček nepřistoupil a uvolnil cestu prvním nájemníkům.

"Zdlouhavé jednání města je do jisté míry pochopitelné, s takovou investicí nepočítali. Co ale pochopit nelze, je fakt, že celou dobu se s mým klientem baví o částce 25 milionů a nyní přijdou s poloviční nabídkou," reaguje Kubík.

Starosta Pánek stále trvá na tom, že je pro Bystřici lepší hotel koupit. "Je to ale otázka ceny. A samozřejmě podmínkou bude, aby byl ten dům prázdný," upozornil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video