Do elitní jednotky pronikl stíhaný muž

  • 59
Člověk obžalovaný z velmi závažných trestných činů se dostal do prestižní jednotky české armády - do polní nemocnice, která byla vyslána do Afghánistánu. Bývalý policista Vladimír Nešpůrek, který je stíhán za vydírání bankéřů, podnikatelů a vymáhání úplatků, velel několik měsíců četě, jež v Afghánistánu střežila české zdravotníky. Obvinění z korupce bude před soudem vyvracet koncem listopadu. To, že má Nešpůrek problémy se zákonem, se nejvyšší armádní velitelé dozvěděli až včera od redaktorů MF DNES.

Obvinění z korupce bude před soudem vyvracet koncem listopadu. To, že má Nešpůrek problémy se zákonem, se nejvyšší armádní velitelé dozvěděli až ve čtvrtek od redaktorů MF DNES.

Jak se mohl Nešpůrek ocitnout v tak ostře sledované mezinárodní bojové misi? Pomohla mu k tomu nejspíš lež.

Šéf generálního štábu Jiří Šedivý je přesvědčen, že Nešpůrek lhal dokonce dvakrát:  poprvé, když letos na jaře vyplňoval žádost o přijetí do armády, v níž musel uvést, zda je proti němu vedeno trestní stíhání. A podruhé, když si v červnu zažádal o bezpečnostní prověrku.

"Pokud soud rozhodne o vině pana Nešpůrka, pak nemá v armádě co dělat. Ale já si kladu otázku, zda člověk, který nám dvakrát lhal, je důvěryhodný a může u nás dál sloužit. Osobně si myslím, že není o čem diskutovat," reagoval Šedivý na informace o Nešpůrkovi.

Nešpůrek tvrdí, že se ho při vstupních pohovorech na trestní stíhání nikdo neptal: "Kdyby ano, řekl bych to, i když se není čím chlubit," uvedl. 

Podezřelý muž střežil lékaře
Před šesti lety patřil k elitní skupině pražských kriminalistů, kteří se věnovali nejzávažnější hospodářské kriminalitě. Jenže pak jeho jméno začalo plnit první stránky novin kvůli podezření z rozsáhlého vydírání bankéřů, podnikatelů a vymáhání úplatků.

O Vladimíru Nešpůrkovi, který se na jaře stal důstojníkem mezinárodně uznávané polní nemocnice a který chránil zdravotníky před napadením teroristů, kolegové-kriminalisté tvrdili, že s tak nepokrytou korupcí se v policejním sboru ještě nesetkali. Vedení pražské policie tehdy dokonce muselo rozprášit celý protikorupční odbor.

O Nešpůrkově vině rozhodne po letech odkladů koncem listopadu soud. "Cítím se nevinen," brání se všem obviněním Nešpůrek a naznačuje, že se stal obětí spiknutí. Nepopírá však, že když vstupoval do armády, svou nevyjasněnou minulost zatajil. "Prokázal jsem se čistým trestním rejstříkem. A to jim stačilo," říká s klidem.

Velení armády, které se dozvědělo o Nešpůrkově obvinění, se hájí tím, že by na jeho minulost tak jako tak přišli při bezpečnostní prověrce na stupeň důvěrné. Důstojník si o ni v červnu zažádal, ale dosud čeká na výsledek. Pro misi do Afghánistánu mu stačil nejnižší stupeň prověření, při němž nemusel odpovídat na otázku, zda ho někdy vyšetřovala policie.

"Pokud soud rozhodne o Nešpůrkově vině, pak nepřichází v úvahu, abychom ho prověřili. A vzhledem k obvinění, o němž hovoříte, představuje takový člověk pro armádu bezpečnostní riziko," říká ředitel odboru bezpečnostních prověrek ministerstva obrany Jan Ryšavý.

Šéf polní nemocnice Jindřich Sitta, který se se svými lidmi nedávno vrátil z Afghánistánu, si nyní vyčítá, že si Nešpůrka více nezkontroloval. "Ale neměl jsem žádné zákonné páky, abych ho lépe prolustroval," konstatuje.

Nešpůrka na postu velitele čety ochrany Sitta dvakrát potrestal za vážné kázeňské prohřešky. Nakonec ho chtěl dokonce předčasně poslat z Afghánistánu domů. Avšak Nešpůrek ho žádostí o repatriaci kvůli vážnému onemocnění matky předešel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video