Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do důchodu nejpozději v 65 letech. Poslanci zvýšili i tempo růstu penzí

  • 331
Zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let schválili ve středu poslanci. Penze by také měly růst vyšším tempem než dosud. „Účelem tohoto zákona je odstranit dosud neomezené zvyšování důchodového věku,“ řekla poslancům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.

Pro zákon bylo 121 ze 156 přítomných poslanců. Pro zákon nehlasovali poslanci ODS a TOP 09 (s výjimkou Jaroslava Lobkowicze), zdrželi se dva členové vlády za KDU-ČSL (Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka) i dva poslanci za ANO (Ivan Pilný a David Kasal). Jinak pro zákon byla vládní koalice a s ní také komunisté a Úsvit. (jak kdo hlasoval, najdete zde)

Při výpočtu vyšší penze se má podle návrhu předloženého předsedou poslaneckého klubu ČSSD Romanem Sklenákem a schváleného poslanci vycházet z inflace a poloviny růstu průměrné mzdy. Nyní se důchody zvyšují o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy. „To je navýšení o 22,3 miliardy,“ řekl už tento týden ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš.

Nový valorizační vzorec prosadili podle doporučení důchodové komise vládní sociální demokraté. Pokud by platil, měsíční penze by se příští rok zvýšila podle odhadů v průměru zhruba o 500 korun.

„To, že navrhujeme zastropovat důchodový věk, je důležitá zpráva. A signál pro ty, kteří se narodili v sedmdesátých nebo osmdesátých letech, protože jinak by odcházeli do důchodu později,“ řekl před hlasováním poslancům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že není žádná jiná země, která by neměla stanovený pevný důchodový věk. „To je systém, který není udržitelný,“ uvedl premiér.

„Je to nezodpovědný přístup,“ kritizovala za to ve Sněmovně vládní koalici a zejména sociální demokracii místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Budeme osočováni, že nemyslíme na seniory. Myslíme, ale i na ty budoucí,“ hájila kritický názor své strany.

Obvinila vládu z populismu, protože mluví o stropu věku odchodu do důchodu, ale už neříká, že to má nastat až v roce 2030 a týkat se to má současných padesátníků, přičemž do té doby se vystřídá ještě několik vlád, které to ještě budou moci změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video