Barack Obama sází v Irsku strom. Vpravo postává irská prezidentka Mary McAleeseová. | foto: AP

Do Dublinu přiletěl O´Bama, vypravil se za svými irskými kořeny

  • 38
Irsko se během několika dní dočkalo už druhé významné návštěvy, po britské panovnici Alžbětě II. do Dublinu přiletěl prezident USA Barack Obama. Šéf Bílého domu, kterého si místní poirštili na O'Bamu, na ostrově podnikl i výpravu za svými kořeny - navštívil vesnici, kde se narodil jeho praprapraděd.

Nejprve měl ale na programu státnická jednání - po irské prezidentce Mary McAleeseové ho přivítal premiér Enda Kenny, s nímž Obama probral dopady finanční krize na irskou ekonomiku. Irové museli kvůli dluhům svých bank přijmout záchranný balík Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Poté se už Obama, jenž je synem Keňana a Američanky irského původu z Kansasu, vydal z irské metropole helikoptérou do vesnice Moneygall, kde žije pouhých tři sta obyvatel.

Pochází ale odtamtud jeho praprapraděd z matčiny strany Falmouth Kearney, který emigroval do Spojených států coby devatenáctiletý švec v roce 1850 uprostřed irského hladomoru. "Je to svým způsobem pro prezidenta Obamu návrat domů," prohlásil už dříve poradce Bílého domu v otázkách národní bezpečnosti Ben Rhodes.

Obamu přivítali všichni jeho známí irští příbuzní

A to mu předvedli i místní, kteří se srotili v ulicích s transparenty "Vítej doma". Obama navštívil rodný dům svého předka, prošel se po vsi a zašel si do jedné ze dvou místních hospod. V Ollie Hayes' pub vypil s běžnými štamgasty půllitr piva Guinness a pozdravil se s řadou lidí včetně svých irských příbuzných.

Moneygallští se na svého O'Bamu, jak si Irové poirštili jméno amerického prezidenta, pořádně připravili. Někteří kvůli šéfovi Bílého domu pomalovali i fasády svých domů, popsal Obamův vzdálený příbuzný z Moneygallu Henry Healy.

Přesto, aby mohli místní jednoho z nejmocnějších mužů světa spatřit, museli si minulý týden vystát několikahodinovou frontu na vstupenky do vesnice. Kvůli prezidentově ochraně kolem ní totiž vyrostla bezpečnostní zóna, přes niž budou moci přejít pouze lidé s povolením.

Dům s americkou vlajkou na počest návštěvy prezidenta Obamy ve vesnici Moneygall, odkud pocházel jeho praprapraděd z matčiny strany. (21. května 2011)

Z návštěvy amerického prezidenta jsou nadšení i Irové z ostatních částí země. Některé dublinské hospody dokonce vyvěsily plakáty, které amerického prezidenta v Irsku vítají.

Mrak Obamu žene do Londýna

Kvůli islandské sopce Grímsvötn, která od soboty chrlí tuny sopečného popela, musí americký prezident opustit Irsko o něco dříve. Do Londýna odletí už večer. Britové totiž zvažují, že v úterý uzavřou letiště (o problémech se vzdušnou dopravou zde). 

Mnohé proto potěšila jeho řeč, kterou přednesl krátce po návštěvě Moneygall v Dublinu. "Ahoj Dubline! Ahoj Irsko! Jmenuji se Barack Obama a jsem od Obamů z Moneygallu a přijel jsem si pro apostrof, který jsme kdysi někde ztratili," narážel na přízvisko O´Bama.

V proslovu zdůraznil dlouholeté americko-irské vazby a připomněl řadu významných Američanů, kteří měli irské předky, kupříkladu bývalé prezidenty Johna F. Kennedyho a Ronalda Reagana, za což byl odměněn bouřlivým potleskem.

Irové si po měsících ekonomických problémů užívají už druhou významnou návštěvu v krátké době. Minulý týden do země vůbec poprvé zavítala královna Alžběta II. I když nutno podotknout, že její návštěva vzbudila u mnoha místních vzhledem ke společné historii obou zemí i nevoli (více o její návštěvě zde).

Obamova cesta po stopách jeho irských předků zřejmě také zapůsobí na 37 milionů Američanů, kteří se hlásí k irským kořenům. Obamovi by pak mohla pomoci i v prezidentských volbách v příštím roce, míní agentura Reuters.

Celkem stráví americký prezident v Evropě necelý týden. Z Irska odletí nejprve do Londýna, pak navštíví summit skupiny ekonomicky nejvyspělejších zemí G8 ve Francii a nakonec zavítá do Polska.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video