Do domova důchodců? Nejprve dejte dar!

  • 10
Praha - V některých domech pro seniory přidělují byty nejen podle zdravotního stavu, ale také podle majetku žadatelů. Přednost má paradoxně ten, kdo může poskytnout sponzorský dar. Až čtvrt milionu musí zaplatit ten, kdo chce bydlet ve stáří v domě seniorů v Praze 9 a nepochází z této městské části. Podobné případy jsou běžné v celé Praze.

Podle Marcely Mikeskové ze sociálního odboru deváté městské části je takové praxe nutná. "Když někdo nepochází odsud a chce k nám, sponzorský dar nabídnout musí. Takového člověka ale umisťujeme tak jednou do roka," řekla Mikesková.

Přednostní nárok mají movití lidé i při žádosti o byt v domě s pečovatelskou službou.

To potvrzuje i Dana Škopková, předsedkyně komise, která vybírá lidi do domovů v Praze 4. "Myslíme si, že by se dary dávat měly, protože majitelé restituovaných domů vyvíjejí obrovský tlak na to, aby se staří lidé z jejich nemovitostí vystěhovali. Pokud jsou na tom dva lidé po zdravotní stránce stejně, naše komise pravděpodobně zvýhodní toho, kdo dá sponzorský dar," uvedla Škopková s tím, že se jedná maximálně o desetitisíce.

Podle náměstka primátora pro sociálních oblast Otto Kechnera je jakékoliv upřednostňování na základě sponzorských darů naprosto nepřípustné, rozhodla o tom revizní komise ministerstva pro místní rozvoj. "V domech s pečovatelskou službou reciprocitu přijatá pravidla zakazují, takže při uzavírání nájemních smluv nesmí být vyžadována žádná vzájemná výhodnost. Rozhodně před tím varuji," řekl Kechner. "Vím o případu, který se stal před třemi lety v Praze 15. Dům tehdy musel dar vrátit," upozornil Kechner.

Dana Škopková z komise v Praze 4 také upozorňuje na to, že se v domě s pečovatelskou službou na Jižním Městě vybíraly sponzorské dary naprosto striktně. "Bylo to v takové výši, o které se nám ani nesnilo," uvedla.

S tímto ústavem má nepříjemný zážitek také muž, který si nepřál být jmenován. Potřeboval umístit svou tchyni do domu s pečovatelskou službou v Praze 11, kde však rodině naznačili, že bez příspěvku se volné místo nenajde. "Šlo zhruba o sto tisíc korun. Prodali jsme tedy tchynin byt a peníze dali jako sponzorský dar. Nepřipadalo mi to normální, ale museli jsme závažnou situaci rychle vyřešit," uvedl.

Ředitelka tohoto zařízení nebyla k zastižení, ale zdejší sociální pracovnice Jaroslava Cibulková vyžadování sponzorských darů rezolutně odmítá. Prý je jen občas nabízejí majitelé restituovaných domů, kteří se chtějí zbavit původních starých obyvatel.

"U nás je hlavním kritériem bydliště na Jižním Městě. To, že bychom chtěli sponzorské dary, není podmínka. V jiných městských částech je to ale jev zcela běžný," řekla Cibulková.

I podle ředitelky Ústavu sociálních služeb v Praze 4 Lucie Svobodové může hrát dar velkou roli, i když sociální hledisko je nejdůležitější. "Kdyby někdo dal sto tisíc, tak by se mohl v pořadníku dostat dopředu," konstatovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video