Ptačí chřipka. Ilustrační foto

Ptačí chřipka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do Česka se vrátila ptačí chřipka, stovky kachen čeká likvidace

  • 15
Kachní farmu v Třebíně na Českobudějovicku zasáhla ptačí chřipka. Situace však vážná není. V chovu, který je určen pro snůšku vajec na rozmnožování kachen divokých pro příští rok, byl totiž zjištěn nízkopatogenní virus. Ten se na člověka příliš nepřenáší.

"Jedná se o 280 kusů. To je malý chov. Díky tomu se nám může podařit rychlá likvidace a ohnisko budeme moci odhlásit," informoval členy Bezpečností rady Jihočeského kraje ředitel Krajské veterinární správy František Kouba.

Mutace s prasečí chřipkou nehrozí

Podle hlavního hygienika Michaela Víta nehrozí, že by virus ptačí chřipky zmutoval s virem prasečí. "Chov je velmi malý, velmi rychle tam proběhla všechna potřebná opatření," ujistil Vít. Podle něj by mutace virů hrozila v případě, že by kumuloval virus prasečí i ptačí chřipky zároveň, a to se dosud nestalo. "Musela by se u nás objevit vysoká infekce zvířat i lidí. Není důvod k panice," ujistil hygienik.

Výhodou je, že rybník, u kterého se voliéry s postiženým chovem nacházejí, je vypuštěný. Nehrozí proto, že by se do oblasti stahovalo další vodní ptactvo.

Krajská veterinární správa ve čtvrtek v podvečer informovala chovatele o provedení nutných opatření v postiženém chovu. Chov už je zabezpečen tak, aby se minimalizovalo nebezpečí šíření nákazy.

"Dojde k utracení veškeré vodní drůbeže v chovu. Musíme zlikvidovat podestýlku a všechno krmení, aby se nákaza nešířila dál," upřesnil Kouba.

Obec musí sepsat seznam chovaných ptáků

V oblasti jednoho kilometru od ohniska výskytu bude vyhlášeno takzvané pásmo s omezením. Podle tohoto nařízení bude například v oblasti zakázáno přesouvat zvířata.

"Dále nařizujeme Obecnímu úřadu Dubné (pod který Třebín spadá, pozn. red.), aby do 13. listopadu sepsal seznam veškeré drůbeže nebo jiného ptactva chovaného v zajetí v pásmu s omezením," uvedl k opatřením ředitel Kouba.

Protože je ohnisko nákazy malé a zjištěný vir nízkopatogenní, nebude nutné při likvidaci infikovaného chovu nasadit složky integrovaného záchranného systému.

"Situace není dramatická, je pod kontrolou. Opatření běží standardním způsobem," okomentoval výskyt ptačí chřipky hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Co je ptačí chřipka?

Ptačí chřipka, též aviární influenza, je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, infikován může být i člověk.
U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100 %. U lidí se projevuje podobně jako běžná chřipka. Tedy teplotou, kašlem, škrábáním v krku, svalovými bolestmi, méně často pak zánětem spojivek, zápalem plic či akutní dechovou nedostatečností.
Virus H5N1 má na svědomí již velké množství vážných onemocnění a úmrtí u lidí. Infekce H5N1 je příčinou vážného stavu pacienta, který rychle vede k rozvratu životních funkcí a jeho úmrtí. Velmi častý je virový zápal plic a multiorgánové selhání. Ze statistik vyplývá více než padesátiprocentní úmrtnost při infekci tímto virem. Mnoho případů je z řad zdravých dětí a adolescentů. V roce 2006 se tento virus poprvé objevil v Asii, první dvě oběti si vyžádal v Turecku.

zdroj: WHO

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video