Češi většinou možnost nechat se proti chřipce očkovat ignorují, upozorňují lékaři.

Češi většinou možnost nechat se proti chřipce očkovat ignorují, upozorňují lékaři. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Do Česka míří chřipka, epidemie by mohla vypuknout na konci ledna

  • 405
Do Česka se po roční odmlce opět blíží chřipková epidemie. Hygienici a lékaři zaznamenávají poměrně rychlý nárůst počtu nemocných, především mezi dětmi. Epidemii by měla dorazit na konci ledna. Šíření nahrávají současné teploty nad nulou, které jsou pro šíření chřipkových virů ideální. Češi navíc ignorují očkování.

"Jsme teprve na začátku," upozorňuje Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. "Přestože to není na celkové nemocnosti ještě tolik vidět, virus se rychle šíří," dodává epidemioložka.

Rodiče dětí, které nemoc chytily v minulých dnech, potvrzují: v úterý onemocní jeden, ve středu už mají nemoc všichni ostatní členové rodiny.

Onemocnění se k nám šíří ze západní Evropy. Tam už epidemie propukla například ve Francii nebo v Anglii, kde evidují několik stovek těžkých průběhů nemoci. V Česku již v této sezoně jeden člověk na problémy spojené s chřipkou zemřel, u tří pacientů z Královéhradeckého kraje se rozvinul těžký zápal plic.

V Česku by měl podle odhadů dosáhnout počet nemocných hodnot epidemie na konci ledna, nejpozději na počátku února.

Mezi chřipkovými viry se opět vyskytuje i typ H1N1, který loni způsobil paniku pod názvem "prasečí" nebo "mexická" chřipka, jež podle odborníků hrozila přerůst v pandemii. Letos prý není nutné mít z H1N1 větší obavy. "Jeho projevy nejsou odlišné od jiných typů chřipky," říká epidemioložka Martina Havlíčková.

Očkování ignorujeme

Chřipka nepatří mezi závažné nemoci, přesto na komplikace v souvislosti s ní umírá každý rok přibližně 2 500 lidí. A lékaři upozorňují, že Češi většinou možnost nechat se proti chřipce očkovat ignorují.

"Svým pacientům očkování velmi doporučuji. Bohužel, v Česku si vakcínu nechává píchnout pořád jen zhruba šest procent obyvatel, v zemích západní Evropy je to přibližně pětkrát víc," říká praktický lékař Kamil Běrský.

Nejvhodnější čas nechat se očkovat už je pryč, ale možnost tu pořád je. "Lidé jen musí počítat s tím, že vakcína začíná účinkovat až 14 dní po očkování," dodává Běrský. Cena očkování začíná na 150 korunách, ale lidé nad 65 let, diabetici nebo lidé s onemocněním srdce mají vakcínu zdarma. Právě ti berou očkování nejzodpovědněji.

Chřipka se na začátku neprojevuje jen horečkami. "Typický je dráždivý kašel, schvácenost organismu, bolesti hlavy a svalů," říká pediatrička Hana Cabrnochová.

Rady, jak se onemocnění bránit, jsou tradiční: vyhýbat se přelidněným a zakouřeným místům, dbát na hygienu a jíst dostatek vitaminů. Pokud už chřipku dostanete, základ je zůstat doma a pít dostatek tekutin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Očkování, Virus

Video