Šéf libyjské Přechodné národní rady Mustafá Muhammad Abdal Džalíl

Šéf libyjské Přechodné národní rady Mustafá Muhammad Abdal Džalíl | foto: Reuters

Do čela Libye míří znalec práva šaría, který seděl v Kaddáfího vládě

  • 35
Po vítězství libyjského povstání se moci po svrženém plukovníkovi Muammaru Kaddáfím nejspíš ujme povstalecká Přechodná národní rada. V čele NTC je od února devětapadesátiletý Mustafá Abdal Džalíl, který byl do února čtyři roky ministrem spravedlnosti v Kaddáfího autoritativním režimu.

Devětapadesátiletý Mustafá Muhammad Abdal Džalíl vystudoval práva a islámské právo šaría. Později se stal soudcem, podle listu The Wall Street Journal byl známý svými protivládními verdikty.

V roce 2002 se stal předsedou odvolacího soudu a v této funkci podle některých zdrojů dvakrát potvrdil trest smrti pro šestici zahraničních zdravotníků.

Kaddáfího dopadení

Pět bulharských zdravotních sester a palestinský lékař byli osm let drženi ve vězení v Libyi kvůli údajné nákaze více než 400 libyjských dětí virem HIV. V prosinci 2006 byli odsouzeni k trestu smrti, propuštěni byli v červenci 2007.

"Abdal Džalíl jako předseda odvolacího soudu dvakrát potvrdil trest smrti pro zdravotníky. Věrný mezi věrnými, který byl za svou roli odměněn jmenováním ministrem v roce 2007," řekl o něm letos bulharský novinář Georgi Milkov, který kauzu sledoval od roku 1999.

Ministrem spravedlnosti byl Abdal Džalíl od ledna 2007 do letošního 21. února. Jako ministr byl ceněn na Západě i mezi ochránci lidských práv zejména za snahy o reformu libyjského vězeňství. Na začátku roku 2010 měl údajně nabídnout Kaddáfímu demisi s tím, že vůdce neřeší problémy v resortu. Tato dramatická nabídka byla ale odmítnuta.

Abdal Džalíl byl letos v únoru prvním ministrem, který protestoval proti "použití násilných prostředků proti neozbrojeným protestujícím". Následně byl vyslán do Benghází na jednání o zastavení rašícího povstání. Abdal Džalíl se ale přidal na stranu protestujících a 27. února stanul v čele nově vytvořené NTC.

"Chceme demokratickou vládu a spravedlivou ústavu a nechceme být ve světě izolováni," řekl před časem Abdal Džalíl, jenž zavítal 10. září poprvé do dobytého Tripolisu.

Přechodnou národní radu dosud uznalo za jediného zákonného politického představitele Libye sto států světa včetně Česka. Jako první země stvrdila její pozici 10. března Francie. Neuznává ji například několik zemí Latinské Ameriky (Kuba, Venezuela či Bolívie) či jižní Afriky.

Zatímco libyjskou NTC uznalo za osm měsíců přes 100 států světa, balkánské Kosovo je nyní, tři a tři čtvrtě roku po vyhlášení nezávislosti na Srbsku, uznáváno 85 státy světa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video