Do Británie neodjeli dva Češi

  • 15
Čtyři aktivisté Českého helsinského výboru ve středu na pražském ruzyňském letišti sledovali britské imigrační úředníky. Ti kontrolují cestující do Spojeného království. Kontroly byly obnoveny v pondělí po asi třítýdenní přestávce. Helsinský výbor stále trvá na svém: opatření je nestandardní a diskriminační.

Zástupce ředitelky výboru Pavel Bílek označil postup britských úředníků za profesionální, přesto však s letištními kontrolami cestujících do Británie nesouhlasí.

Helsinský výbor chce konec kontrol
"Se samotným faktem existence kontrol jsme nespokojeni, jsme jím znepokojeni a trváme na tom, aby v co nejkratším čase byly kontroly ukončeny," uvedl Bílek. Dodal, že ve většině případů problémy při pohovorech s českými cestujícími nenastaly.

Dva Češi zůstali doma
Britští úředníci ve středu nepovolili odletět do Británie dvěma Čechům - dívce a mladému muži. První případ je podle Bílka formální. Dívka chtěla jet do Británie za svým snoubencem.

Mladík pak podle Heleny Kunstové z výboru chtěl v Británii několik měsíců studovat angličtinu. Imigrační úřednice však prý usoudila, že jeho pohnutky jsou jiné. "Je samozřejmě možnost odvolání, respektive napadení tohoto rozhodnutí cestou britské ambasády," tvrdí k případu Bílek.

Ochránci lidských práv chtějí kontrolovat dál
Výbor bude už brzy jednat s britskou stranou o své další přítomnosti při letištních pohovorech. "Nevylučuji, že bychom si rádi zvolili den, který by z našeho pohledu mohl být problematický," uvedl Pavel Bílek. To jsou podle něj dny na konci týdne. Výbor by podle Bílka uvítal i schůzku s představiteli české vlády. Sám ji však iniciovat nehodlá.

Ochránci lidských práv pohovory přímo v kabinách sledovali už podruhé. Poprvé se tak stalo krátce předtím, než Britové začátkem srpna kontroly dočasně pozastavili.

CO SE DĚLO V ÚTERÝ
Britská ambasáda v Praze: Čísla budou příští týden
Podle informací některých médií neuspěly při úterních pohovorech s imigračními úředníky nejméně dvě mladé Češky. Mluvčí britské ambasády v Praze Zbyněk Havránek to ale iDNES odmítl potvrdit s tím, že počty odmítnutých za tento týden jeho úřad zveřejní až počátkem září.

Britská strana předběžné kontroly zdůvodňuje tím, že chce zabránit zneužívání svého azylového režimu. O azyl v zemi totiž žádá velký počet Čechů, hlavně Romů.


VÝHRADY ČHV

Český helsinský výbor situaci sleduje nezávisle na české i britské straně. Zástupce výboru především zajímá, zda britští úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně a zda jsou chráněna jejich osobní data. Humanitární pracovníci pak pomáhají těm, kteří u kontrol neuspějí a nesmějí do Londýna odcestovat. Helsinský výbor zdůrazňuje, že problém s vysokým počtem žádostí českých Romů předsunuté kontroly neřeší. Česká vláda by podle výboru měla především systémově řešit romskou otázku.

Právní stanovisko ke kontrolám
(od 18. července - 9. srpna)

* Azylový systém Velké Británie je natolik příznivý, že přitahuje lidi, kteří z něho chtějí těžit. Zda však uchazeč azyl zneužije, lze zjistit až při azylovém řízení, nikoliv při letištních kontrolách.

* Uplatňováním odlišného přístupu porušily Česko a Velká Británie mezinárodní Úmluvu o odstranění všech forem rasové diskriminace a Úmluvu o postavení uprchlíků.

 

 

Romská žena, která se chystá navštívit dceru v Manchesteru, se přišla na ruzyňské letiště zeptat britských imigračních úředníků na potřebné náležitosti, 29. srpna 2001

Romská žena, která se chystá navštívit dceru v Manchesteru, se přišla na ruzyňské letiště zeptat britských imigračních úředníků na potřebné náležitosti, 29. srpna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video