Z nejméně kandidátních listin budou vybírat voliči v Ústeckém kraji, naopak nejvíce lístků v obálkách dostanou voliči v Praze.

Z nejméně kandidátních listin budou vybírat voliči v Ústeckém kraji, naopak nejvíce lístků v obálkách dostanou voliči v Praze. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Do boje o Sněmovnu půjde 27 subjektů, 15 z nich ve všech krajích

  • 34
Při volbách do Sněmovny budou voliči vybírat celkem ze 27 kandidátek různých stran a hnutí. Patnáct uskupení kandiduje ve všech krajích, některé jiné naopak v kraji jediném. Volební uskupení mohly do úterka naposledy nominovat své adepty na poslance.

Patnáct volebních subjektů se do voleb přihlásilo ve všech krajích: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL (společná kandidátka s EDS), TOP 09 (kandidátka se Starosty), SZ, VV, Suverenita spolu se Stranou zdravého rozumu, Strana práv občanů - zemanovci, Strana svobodných občanů, Volte Pravý blok, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Česká pirátská strana, STOP a Konzervativní strana.

Šest uskupení postavilo kandidátku pouze v jediném kraji: Humanistická strana (Praha), Ježíš je pán (někdejší 4 VIZE; Moravskoslezský kraj), Klíčové hnutí (Praha), Liberálové.cz (Středočeský kraj), Národní prosperita (Liberecký kraj), Česká strana národně sociální (Praha)

Evropský střed a Česká strana národně socialistická kandiduje ve třech (Královéhradecký a Jihočeský, Praha), Moravané ve čtyřech a Koruna česká v pěti. V sedmi krajích kandiduje Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa.

Redakce iDNES.cz původně uvedla, že zúčastněných uskupení bude 26. Z České strany národně sociální se po vyhlášení konkursu vydělila Česká strana národně socialistická, obě užívají zkratku ČSNS a kandidují samostatně - první jen v Praze, druhá ve třech krajích.

Z nejméně kandidátních listin (ze 16) budou vybírat voliči v Ústeckém, Karlovarském a Pardubickém kraji, naopak nejvíce lístků v obálkách dostanou voliči v Praze (22).

Kandidátní listiny se mohou ještě pozměnit. Důležité je, aby vyhovovaly požadavkům volebního zákona. O registraci kandidátek rozhodnou krajské úřady nejpozději 9. dubna.

Krajské úřady většinou odmítají kandidáty z toho důvodu, že nedodaly doklad o státním občanství. Dalším z důvodů bývá, že strany nezaplatily na krajském úřadě povinný poplatek 15 tisíc korun.

"Strany mohou změny na kandidátkách provádět do 29. března, definitivní kandidátky budou známy 10. dubna," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Čísla stran se budou losovat nejpozději 13. dubna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video