Mitt Romney oznámil ve čtvrtek v doprovodu své manželky svou kandidaturu na prezidenta Spojených států

Mitt Romney oznámil ve čtvrtek v doprovodu své manželky svou kandidaturu na prezidenta Spojených států | foto: AP

Do boje o Bílý dům vstoupil dosud nejsilnější republikánský kandidát

  • 63
Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts Mitt Romney oznámil kandidaturu na prezidenta USA. Z průzkumů zatím vychází jako největší favorit mezi republikánskými uchazeči o nominaci do voleb, které se uskuteční příští rok v listopadu.

"Před několika lety Američané udělali něco, co je vskutku americké a co umíme: dali jsme někomu novému šanci vést, někomu, koho jsme zas tak dlouho neznali, kdo se ještě ničím příliš nezapsal, ale kdo slíbil, že nás dovede k lepšímu," zahájil Mitt Romney řeč před svou strathamskou farmou ve státě New Hampshire.

Pokazí mu volby víra?

Proti Romneymu může hrát jeho víra. Je mormon a podle agentury AP se republikáni v jižních státech, kteří jsou převážně evangelíci, budou takového člověka zdráhat volit .

V ležérní světlé košili bez saka hovořil o současném prezidentovi Baracku Obamovi. "Nyní ve třetím roce jeho čtyřletého volebního období, ho už nemusíme soudit jen podle slibů a sloganů," dodal muž, který před čtyřmi lety v primárkách pohořel. Republikáni tehdy do voleb vyslali Johna McCaina.

Bývalý massachusettský guvernér na sobě od té doby zapracoval a změnil styl, napsala agentura Reuters. Působí víc neformálně, což ukázal i volbou oblečení: žádné pocení v obleku, jen košile. Ovšem není to jen výběr šatů, který Romneymu přináší cenné body.

Když se dva perou, třetí se směje

Podle politologů má Romney určitou výhodu v tom, že je mezi potencionálními kandidáty z řad republikánů jediný výrazně umírněný. Většina jeho soupeřů zastává konzervativnější postoje, takže se soustředí hlavně na boj mezi sebou, aby se proti sobě vymezili.

Drahá kampaň boduje

Romney patří mezi republikány, kteří dovedou získat největší prostředky na kampaň. V květnu dokázal během osmihodinové televizní kampaně dostat od dárců přes deset milionů dolarů (170 milionů korun). Množství obdržených peněz přitom bude hrát v kampani velkou roli. Prezident Obama chce do boje za své znovuzvolení vložit zhruba 750 milionů dolarů (12,8 miliardy korun).

Na druhou stranu, umírněnost se může stát i nevýhodou. Romney vedl Massachusetts zrovna v době, kdy tento stát na severovýchodě USA schválil zdravotní reformu podobou té, kterou na federální úrovni prosadil demokratický prezident Barack Obama.

Právě Obamova zdravotní reforma republikánům vadí skoro nejvíc a mnozí slibují, že ji v případě volebního vítězství zruší. Před čtyřiašedesátiletým Romneym se oficiálně do boje o Bílý dům přihlásili čtyři republikáni: Newt Gingrich, Ron Paul, Herman Cain a Gary Johnson, upřesnil americký list The New York Times. 

Podle průzkumů mezi nimi jasně vede Romney, velkou sokyní by se mu ale stala bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová, která ale zatím všechny nechává v nejistotě. Svou kandidaturu dosud neohlásila, čile se však ukazuje na veřejnosti.

Romney na tiskové konferenci zkritizoval i způsob, jakým Obama vede zahraniční politiku. Své příznivce vyzval, aby ho mu pomohli na cestě "za lepší budoucností". New Hampshire si podle NYT vybral záměrně, už před lety zde úspěšně vyhrál primárky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video