Šéf barmské vojenské junty Than Šwei se s americkou delegací nesetká.

Šéf barmské vojenské junty Than Šwei se s americkou delegací nesetká. | foto: Profimedia.cz

Do Barmy přijeli po 14 letech diplomaté USA, promluví s generály i Su Ťij

  • 0
Do Barmy přiletěla americká delegace, kterou vede náměstek ministryně zahraničí Kurt Campbell. Je to nejvyšší americký představitel, který do země zavítal od roku 1995. Američané budou jednat s generály a zítra také s disidentkou Su Ťij. Diplomaté chtějí mimo jiné utlumit sílící vliv Číny v oblasti.

Návštěvou náměstka Hillary Clintonové pro východní Asii zatím vrcholí úsilí Obamovy administrativy, která se po dlouhých letech diplomatického chladu snaží navázat dialog s předáky vojenského režimu, který zemi svírá od roku 1962.

Konkrétní body jednání jsou ale zahaleny tajemstvím. Americký charge d'affaires v Barmě Larry Dinger k historické návštěvě, která je první na tak vysoké úrovni od roku 1995, kdy do země zavítala tehdejší vyslankyně Washingtonu u OSN Madeleine Albrightová, příliš neřekl.

Američané přijeli obnovit geopolitický vliv

Budou se prý probírat "důležité" otázky a zrušení sankcí vůči režimu není na programu dne. Američané by podle diplomatických zdrojů chtěli dotlačit juntu ke svobodným a spravedlivým volbám v roce 2010. Na pozadí jednání jsou ale i méně ušlechtilé důvody.

Šéf barmské junty generál Than ŠweiAnalytici se shodují, že Američané přijeli do Barmy obnovit svůj geopolitický vliv v oblasti. Ten totiž v poslední době ztrácejí na úkor Číny, která s generály čile obchoduje. Campbellova delegace se podle zdroje z barmské vlády setká s ministry včetně premiéra Thein Seina.

Američané se ale nepotkají s generálem číslo jedna Than Šweiem, který zemi řídí už 17 let a nic se nestane bez jeho schválení. Kritici se tak bojí, že návštěvu využije k legitimizaci své pochybné "cestovní mapy" k demokracii a také pošle do Pekingu jasný vzkaz: Nejste jediní, kdo o nás má zájem.

Campbell se sejde i se Su Ťij

U zítřejšího data v Campbellově kalendáři je poznámka - schůzka se Su Ťij. Nejznámější disidentku světa režim v srpnu odsoudil k dalším osmnácti měsícům v domácím vězení a znemožnil jí tak účast ve volbách. - více čtěte zde

Barmská disidentka Su ŤijWashington by ji rád viděl na svobodě a spolu s ní i další více než dva tisíce politických vězňů, kteří sedí v barmských žalářích. Čtyřiašedesátiletá držitelka Nobelovy ceny za mír už začátkem října jednala s diplomaty ze Spojených států, Británie a Austrálie o vhodnosti či nevhodnosti mezinárodních sankcí proti Barmě.

Návštěvu americké delegace ale barmská opozice nepřeceňuje. "Návštěvu vnímáme jako start vztahů mezi vládami USA a Barmy," řekl mluvčí Národní ligy pro demokracii Ňjan Win. "Ale od setkání nečekáme velkou změnu. Je to jen začátek," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video