Americký senátor Jim Webb

Americký senátor Jim Webb | foto: Profimedia.cz

Do Barmy míří první vysoký představitel USA, který potká šéfa junty

  • 6
Americký senátor Jim Webb jede na historickou návštěvu Barmy. Pokud se zítra setká s šéfem junty Than Šweiem, stane se prvním vysoce postaveným představitelem USA, který s ním bude jednat. Podle pozorovatelů nepůjde o osvobozovací misi Američana Johna Yettawa, který byl odsouzen v procesu s disidentkou Su Ťij.

V Barmě nebyl žádný člen amerického Kongresu více než deset let. Jen tři dny poté, co režim rozhodl o prodloužení domácího vězení pro Su Ťij a zároveň na sedm let odsoudil Američana Johna Yettawa, se do země vydává demokratický senátor, který má blízko k Baracku Obamovi.

Šéf barmské junty generál Than Šwei"Senátor John Webb se tento týden setká s nejvyššími představiteli barmské vlády včetně generála Than Šweie," uvádí se v prohlášení senátorovy kanceláře. "Pokud se uskuteční setkání s Than Šweiem, tak to bude poprvé, kdy se s ním setká vysoký představitel USA," píše se dále v prohlášení.

Za hranice jednoho z nejuzavřenějších režimů světa nevysílá Washington žádného nováčka. Tvrdohlavý veterán z Vietnamské války předsedá komisi zahraničního výboru, která má na starosti Východní Asii a Pacifik. Hovoří plynně vietnamsky.

Webbova mise je opředena tajemstvím

Do Barmy přiletí zítra a podle mluvčího americké ambasády Richarda Meie zamíří rovnou do metropole Nepjita. Mei televizi Fox News odmítl upřesnit, s kým by se měl potkat. Program návštěvy se prý připravoval s barmským velvyslanectvím ve Washingtonu.

Další SANKCE EU VŮČI BARMĚ

Evropská unie rozšířila kvůli úternímu odsouzení disidentky Su Ťij sankce vůči Barmě. Na listinu představitelů, kteří nesmějí cestovat do zemí sedmadvacítky, připsala představitele justice zodpovědné za prodloužení domácího vězení Su Ťij.

Zdroje z barmské vojenské vlády, která zemi svírá od roku 1962, schůzku s Than Šweiem nemohly potvrdit. "Myslím, že je to změna k lepšímu. Američané by se měli bavit s oběma stranami. Vždy se baví je s představiteli strany Su Ťij, ale odmítají setkání s oficiálními představiteli," řekl zdroj z vlády agentuře AFP pod podmínkou anonymity.

Otázkou ale zůstává, čeho může anebo chce Webb v Barmě dosáhnout. Po příletu do laoské metropole Vientiane jen tajemně prohlásil, že je důležité, aby Spojené státy obnovily své vztahy v jihovýchodní Asií na všech úrovních.

A v případě Barmy je co zlepšovat. Washington uplatňuje vůči zemi přísné sankce na dovoz i vývoz zboží a zakazuje vysokým barmským představitelům cestovat do USA. S příchodem Baracka Obamy svitla naděje na zlepšení vztahů. Šéfka diplomacie nabídla při své cestě do jihovýchodní Asie otevřenou ruku, ale pouze pokud junta propustí Su Ťij.

Na osvobozovací misi nedojde

A právě případ držitelky Nobelovy ceny míru, která v domácím vězení strávila čtrnáct z posledních dvaceti let a po úterním rozsudku ji za zdmi čeká nejméně dalších 18 měsíců, je hlavní překážkou ve vzájemných vztazích. - o odsouzení Su Ťij si přečtěte zde

John YettawSpolu se Su Ťij byl k sedmi letům za mřížemi a čtyřem letům v pracovním táboře odsouzen i Američan John Yettaw, který v květnu tajně připlaval do její vily a strávil tam dvě noci. Přísný trest prý třiapadesátiletý Američan, který trpí epilepsií a cukrovkou, vyslechl právě proto, aby o něm junta s Washingtonem mohla vyjednávat.

Na to ale při návštěvě Webba nedojde, tvrdí shodně diplomatické zdroje i Yettawův právník. "Po Webbově návštěvě zůstane Yettaw ještě krátce ve vězení a pak bude deportován. Generálové chtějí, aby to byl obchod," řekl pod podmínkou anonymity zdroj z diplomacie.

"Je nemožné, aby můj klient odjel se senátorem do USA. Yettaw bude nakonec deportován, ale ne hned," doplnil Yettawův právník Khin Maung Oo pro televizi Fox News.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video