Schody k thajské řece Čao-Praja zaplavuje voda. (27. října 2011)

Schody k thajské řece Čao-Praja zaplavuje voda. (27. října 2011) | foto: AP

Do Bangkoku je lepší vůbec nejezdit, varuje český konzul

  • 5
Obyvatelé Bangkoku začali thajskou metropoli hromadně opouštět poté, co vláda ve středu upozornila, že se město brzy ocitne pod vodou. Český konzul doporučuje turistům cestu do Thajska zvážit a pobytu v hlavním městě se úplně vyhnout. Mezinárodní letiště je i přes přeplněné odletové přepážky stále v provozu.

Český konzulát v Thajsku nedoporučuje českým turistům do země v těchto dnech cestovat, zejména kvůli přetížené infrastruktuře. Hlavně v Bangkoku může docházet k výpadkům proudu či přerušení dodávek vody.

Kvůli odstavení menšího vnitrostátního letiště čekají pasažéry na hlavním letišti Suvarnabhumi velké fronty. Terminál nicméně plně funguje a v případě tranzitů do přímořských oblastí či míst, kde voda nehrozí, je plně k dispozici.

"Neměli jsme zatím jediný případ, že by se na nás někdo obrátil o pomoc. Sezona ještě nezačala, lidé volají hlavně s dotazy, jak si cestu přeplánovat, aby se Bangkoku vyhnuli," vysvětluje český konzul v Thajsku Jiří Beneš.

Varování před záplavami trvá už měsíc a voda stoupá pomalu. Thajské úřady mají situaci plně pod kontrolou, pro evakuované mají připraveny stovky úkrytů. "V zaplavených oblastech operuje armáda, která do akce nasadila přes 150 tisíc mužů," ubezpečuje Beneš.

Na stránkách www.mzv.cz/bangkok ministerstvo zahraničí ve spolupráci s tamním českým konzulátem pravidelně aktualizuje seznam míst, kam není vhodné kvůli povodním cestovat.

Voda musí do moře skrz Bangkok

Satelitní snímky ukazují, že celý Bangkok je prakticky obklopený vodou. Většina záplav, které nyní pokrývají třetinu země, stéká jižním směrem do Thajského zálivu - a v cestě jim stojí právě hlavní město. "Objem vody je obrovský," řekla premiérka Jinglak Šinavatrová. "Část vody musí natéct do Bangkoku, ale pokusíme se, aby protekla co nejrychleji," dodala.

Obyvatelé se snaží všemožně chránit domy a obchody. Někteří před nimi vybudovali betonové zdi, jiní postavili zátarasy z pytlů s pískem - správné způsoby, jak je skládat, jsou k dispozici i na internetu. Ohrožené části domů obkládají cihlami, tvárnicemi, sádrokartonovými deskami i igelitovými plachtami.

Šinavatrová upozornila, že osud města závisí na třech klíčových protipovodňových bariérách. "Pokud vydrží, pak se situace zlepší," řekla.

"V nejhorším případě, pokud je neudržíme, bude celý Bangkok pod vodou," dodala. Voda by podle ní mohla v hlavním městě dosahovat výšky od deseti centimetrů až po metr a půl.

Zatím jde o jedenadvacet lokalit, včetně celé metropole a okolí řeky Čao-Praja.

Bangkok se dosud povodním bránil s pomocí hrází, ale ty už nestačí a některé části města se už ocitly pod vodou. Vláda vyhlásila pětidenní prázdniny, aby mohli obyvatelé odjet do bezpečí.

"Od čtvrtka do pondělí jsou vyhlášeny speciální svátky, takže kdo může, tak z Bangkoku odjíždí. Silnice a letoviska na jihu jsou tím pádem přeplněny," upozorňuje dále český konzul.

Mnozí obyvatelé zamířili do přímořského turistického střediska Pattaya, kde začala být nouze o volné hotelové pokoje či domy k pronajmutí.

Televizní záběry ukázaly přeplněné přepážky u domácích letů na hlavním bangkockém letišti Suvarnabhumi. Druhé z letišť Don Muang muselo být kvůli záplavám uzavřeno v úterý. Banky a finanční trhy zůstanou během prázdnin otevřené, stejně jako obchody v hlavním městě, které jsou v provozu i během běžných svátků.

Povodně trvají od července

Povodněmi bylo od poloviny července v Thajsku zasaženo už téměř 2,5 milionu lidí. Nejhůře postižené jsou provincie na severu a v centru země, kde musel být uzavřen provoz nejméně sedmi velkých průmyslových komplexů. Škody podle dostupných odhadů dosahují několika miliard dolarů.

Hlavní město zatím vyvázlo bez větších škod, ale nyní už se obyvatelé připravují na záplavy, které se zdají být nevyhnutelné. Ve středu vyzval k odchodu obyvatele dvou čtvrtí na severu Bangkoku guvernér Sukchumpchand Paribatra.

"Je to poprvé, co užívám výraz 'evakuace'. Opravdu vás žádám, abyste odešli," řekl guvernér podle agentury AP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video