Do armády se vetřeli trestaní lidé

  • 36
Devatenáct mužů s kriminální minulostí podepsalo smlouvu s armádou, podle níž se jako dobrovolní vojáci v záloze zúčastňovali pravidelných manévrů, měli přístup k pěchotním i těžkým zbraním a byli armádou i odborně školeni.

"Je to průšvih! Vždyť my si nehrajeme na vojáčky, ale učíme se zabíjet lidi, když to bude při obraně země nutné. A že byli takhle trénováni i zločinci, to mne tedy bere opravdu dech," říká zástupce velitele tankové roty dobrovolných záloho z Přáslavic František Koch.

Ihned poté, co vyšel zájem mužů odsouzených v minulosti pro násilné trestné činy najevo, pozastavil velitel sil podpory a výcviku Jan Ďurica výcvik se zbraněmi. "Zákaz potrvá do května, než si prověříme minulost všech asi třinácti stovek záložníků," vysvětluje generál.

Nenecháme občany okrádat!
Zájem o pravidelný výcvik je mezi muži, kteří absolvovali vojenskou základní službu, mimořádný. "Jsou mezi nimi soudci, lékaři, učitelé, ale leckdy i bezdomovci. Ale ti se k nám narozdíl od těch prvních hlásí kvůli gáži pět stovek měsíčně a snad i kvůli ubytování během manévrů," říká Jan Ďurica.

Tím, že se v době možných teroristických útoků mohli lidé odsouzení pro násilné trestné činy dostat ke zbraním, je znepokojen i šéf generálního štábu Pavel Štefka: "Nehodláme si dobrovolné zálohy zamořit lidmi, kteří budou občany - třeba při záchranných akcích - okrádat."

Ďuricu na skandálu uklidňuje alespoň to, že záložníci na muže s temnou milostí při školení v Hradci Králové sami upozornili. Dobrovolníků by časem mělo být asi 2500 a od nynějška budou podepisovat prohlášení, že nebyli nikdy trestáni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video