V příštím roce bude moci v Afghánistánu působit 720 českých vojáků, o 180 více než dosud. Po Senátu na to kývla i Sněmovna.

V příštím roce bude moci v Afghánistánu působit 720 českých vojáků, o 180 více než dosud. Po Senátu na to kývla i Sněmovna. | foto: Kristýna Greplová, PRT

Do Afghánistánu pošle Česko víc vojáků, protesty levice byly marné

  • 351
Počet českých vojáků v Afghánistánu se v příštím roce zvýší. Poslanci schválili plán zahraničních vojenských misí na příští dva roky, podle nějž může v roce 2011 v Afghánistánu působit až 720 českých vojáků a v roce 2012 do 640 vojáků. Na posílení mise už kývl Senát. Levici chybí diskuse o smyslu této vojenské mise.

Pro hlasovalo 106 poslanců ze stran vládní koalice, sociální demokraté a komunisté pro vojenské mise nebyli. Sněmovna navíc hlasy pravicové většiny odsouhlasila poděkování českým vojákům v zahraničí.

"Mírně počet našich vojáků navyšujeme, abychom mohli od roku 2012 snižovat," hájil ministr obrany Alexandr Vondra z ODS před poslanci to, že do Afghánistánu zamíří o 180 vojáků více, než dosud.

Alexandr Vondra při rozhovoru pro MF DNES. (1. září 2010)"Je to výraz zodpovědnosti vůči bezpečnosti našich spojenců a odhodlání České republiky nést svůj díl odpovědnosti za udržení mezinárodní bezpečnosti," uvedl Vondra.

Armáda se podle něj soustředí na čtyři priority. V rámci provinčního týmu v Lógaru se bude podílet na rekonstrukci země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude i nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu. Čeští vojáci se naopak postupně budou stahovat z balkánského Kosova.

Mise budou příští rok stát téměř dvě miliardy korun

V příštím roce budou zahraniční vojenské mise stát dohromady téměř 1,9 miliardy korun a spolknou tak asi čtyři procenta rozpočtu ministerstva obrany, v roce 2012 přes 1,5 miliardy korun,

Možným komplikacím v Senátu, který po volbách v říjnu ovládla sociální demokracie, se vládní koalice vyhnula tím, že mise už po volbách schválil Senát ještě ve starém složení, s pravicovou většinou - i hlasy senátorů, kteří už svůj mandát ve volbách neobhájili. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka to sice označil za výsměch voličům, ale pro mise zvedlo ruku i jedenáct sociálních demokratů.

ČSSD: Jen posíláme vojáky, ale čeho vlastně chceme v Afghánistánu dosáhnout?

Jan Hamáček na snímku z roku 2007. Kvůli tomu ve Sněmovně kriticky vystoupil místopředseda zahraničního výboru Jan Hamáček. "Po volbách do Senátu vláda slibovala, že bude klíčové věci konzultovat s opozicí," připomněl a na adresu Nečasovy vlády pak řekl: "Rezignovala na to, čeho chce vlastně v Afghánistánu dosáhnout. Jen dodává vojáky podle potřeby."

Debatu o tom, jaký strategický cíl sledujeme v Afghánistánu a jaký přesně cíl tam sledují "země Západu" postrádá i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Nejsem pacifista, jsem pro dodržování spojeneckých povinností," řekl Paroubek a se zahraničními misemi jako s celkem nemá problém - až na jednu, právě tu v Afghánistánu.

Komunista Alexandr Černý ve svém vystoupení překvapil tím, co českým vojákům v Afghánistánu po boku Američanů vytkl. "Bojují zbaběle, na dálku a navíc se netrefují," prohlásil komunistický poslanec.

Premiér Petr Nečas na výtky levice ve Sněmovně reagoval tak, že to byla vláda ČSSD, která vojáky do Afghánistánu vyslala. A znovu vyzdvihl, že čeští vojáci plní spojenecké závazky. "Nasazují své zdraví i kvůli bezpečí ve střední Evropě. A jsem na ně hrdý," prohlásil předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video