Dny Talibanu jsou sečteny, slíbil Bush

  • 33
Ve svém prvním projevu na půdě OSN - v rozpravě na zasedání Valného shromáždění v New Yorku zdůraznil prezident USA George Bush, že teroristé připravují další útoky, které by se mohly uskutečnit ve Spojených státech i jinde ve světě. Upozornil, že teroristé se snaží získat zbraně hromadného ničení a neváhali by je použít, kdyby je měli. Všeobecná rozprava na 56. zasedání Valného shromáždění OSN, na níž budou světoví vůdci diskutovat o současných problémech světa, potrvá do 16. listopadu.
Ladin poskytl rozhovor pakistánskému listu

Boj proti terorismu je podle něj naléhavou povinností všech států světa. Požádal zároveň o činy v boji proti terorismu, vedeném Spojenými státy, které by nahradily vyjadřování soustrasti nad teroristickými útoky z 11. září.

Doba pro vyjadřování soustrastí minula, nyní nastal čas činů," zdůraznil americký prezident v rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN. Upozornil, že hrozba terorismu je globální, a varoval, že teroristé připravují nové útoky "možná v mé zemi, možná ve Vaší".

Americký prezident dále prohlásil, že ti, kdo stojí za  teroristickými útoky ve Spojených státech z 11. září, se snaží získat zbraně hromadného ničení, tedy chemické, biologické a jaderné, nebudou váhat je použít, jakmile je budou mít.

Vyzval v této souvislosti také státy světa, aby teroristům odřízly jejich finanční zdroje, aby jim odmítly poskytovat azyl a aby jim již nedodávaly zbraně.
 
Podle Bushe všechny země sdílejí společně naléhavý závazek boje proti terorismu, protože "každý režim, který sponzoruje terorismus, za to musí zaplatit a také za to zaplatí". Státy podporující terorismus mají podle něj stejný podíl viny na vraždách, jako na zodpovědnosti vůči spravedlnosti.

"Některé vlády dosud přivírají oči nad teroristy a doufají, že tato hrozba je mine. Mýlí se," varoval Bush. "Musíme se sjednotit v odporu proti všem teroristům, nejen proti některým.

Bush: Dny Talibanu jsou sečteny

Jakákoliv vláda, která odmítá tuto zásadu a pokouší se vybírat své přátele mezi teroristy, pozná důsledky."  Bush v projevu nezmínil žádnou konkrétní zemi, avšak podle jeho poradců měl na mysli státy jako Írán, Sýrii nebo Libanon, jejichž závazek k boji s terorem je zpochybňován. Libanon například odmítl označit hnutí Hizballáh za teroristickou organizaci a zmrazit její účty, jak požadovala americká vláda.

Bush dále vyjádřil soucit s afghánským lidem, který prý trpí pod vládou hnutí Taliban. Přislíbil zároveň obnovu Afghánistánu ve spolupráci s dalšími státy světa po svržení talibanské vlády.

"Afghánský lid si nezaslouží současné vládce. Slibuji všem obětem režimu toto: Dny Talibanu, jenž ukrývá teroristy, obchoduje s heroinem a dopouští se násilí na ženách, jse sečteny, blíží se jeho konec." 

Podpora Palestinského státu

Americký prezident v projevu také ujistil o své podpoře vzniku samostatného palestinského státu. "Americká vláda si stojí za svým závazkem na spravedlivý mír na Blízkém východě. Pracujeme na tom, aby oba státy - Izrael a Palestina - v budoucnu žily spolu mírumilovně v rámci bezpečných a uznávaných hranic, jak
vyzvala rezoluce Rady bezpečnosti." "Uděláme vše, co je v naší moci, abychom přivedli obě strany zpět k jednacímu stolu. Mír však přijde jen tehdy, když se všichni zřeknou podněcování, násilí a teroru," řekl.

Bush má v následujících dvou dnech na půdě OSN jednat s generálním tajemníkem organizace Kofi Annanem, s prezidentem Chorvatska nebo s mongolským  premiérem. Na programu je rovněž schůzka s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem a s dalšími státníky. Setkání Bushe s palestinským předákem Jásirem Arafatem, který byl přítomen na zahájení všeobecné rozpravy, se podle
amerických oficiálních zdrojů neplánuje.

Rozpravu zahájil Kofi Annan

Výzvou k prosazování míru, rozvoje a lidských práv zahájil dnes v New Yorku generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan

V New Yorku se sešlo 48 prezidentů a 114 ministrů zahraničí členských států OSN, a to poprvé od teroristických útoků v USA z 11. září. Očekává se, že státníci budou jednat zejména o boji s terorismem a o dalším postupu mezinárodní koalice v této oblasti.

Annan v této souvislosti v projevu upozornil, že na programu by neměla převládnout válka proti teroru nad chudobou, občanskými konflikty, zneužíváním lidských práv a dalšími otázkami, které byly aktuální až do 10. září.

Potřeba prosazovat mír, rozvoj a lidská práva je však nyní podle něj tím naléhavější, neboť respektování odlišností a univerzálních hodnot může být dosaženo pouze poskytnutím "skutečné naděje miliardám lidí, kteří žijí v chudobě, ve válkách a v nemoci," prohlásil Annan v úvodním projevu u příležitosti zahájení 56. Valného shromáždění.

Současné zasedání Světové obchodní organizace (WTO) v Kataru je podle Annana velmi významné, protože je "životně důležité dosáhnout dohody mezi bohatými a chudými národy o pravidlech mezinárodního obchodu". "Rozhodující ale bude užitek, který získají členské státy z této organizace v dalších letech," dodal.

Brazilský prezident Fernando Henrique Cardoso na shromáždění řekl, že boj proti terorismu se nesmí stát střetem civilizací. Zdůraznil také, že tento boj nesmí spoléhat výhradně na vojenská opatření.

Francouzský velvyslanec při OSN Jean-David Levitte vyzval k plnění cílů, k nimž se světoví vůdci zavázali na loňském summitu a mezi němž patří snížení počtu lidí žijících v absolutní chudobě na polovinu, zajištění základního vzdělání a odvrácení epidemie AIDS. "Pokud chceme dlouhodobě uspět v boji s terorismem, musíme
se vypořádat nejen s teroristickou sítí Al-Káida a několika dalšími a zničit je, ale musíme také vykořenit příčiny, které jsou základem rozvoje těchto organizací," řekl Levitte.

Schůzka světových představitelů se původně měla konat dříve, ale musela být poprvé v historii odložena kvůli zářijovým útokům na Světové obchodní středisko v New Yorku a na budovu ministerstva obrany v Pentagonu. Diplomaté toto zasedání považují za důležitou známku podpory OSN a její klíčové role v boji proti terorismu.

Zasedání OSN doprovázejí přísná bezpečností opatření. V sídle OSN byly již po zářijových útocích instalovány nové detektory kovů a z místa byla odkloněna doprava. Do prostor, kde probíhá všeobecná rozprava za účasti světových státníků, je zakázán vstup většině zaměstnanců OSN a také novinářům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video