Bojujme proti korupci, pomáhejme uprchlíkům, vyzval kardinál na Velehradě

  • 223
Ke spravedlnosti a zdravým způsobům ve společenském a politickém životě, mezi které patří zvláště boj proti korupci, vyzval ve středu při slavnostní bohoslužbě na Velehradě kardinál Marc Ouellet. Jeden z nejvýše postavených mužů Vatikánu vybídl věřící také k pomoci uprchlíkům a nemocným. Letošní ročník Cyrilometodějských oslav na Velehradě přilákal dvaapadesát tisíc lidí.

Bohoslužbě, která se na moravském poutním místě pravidelně koná u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje, přihlíželo za příjemného počasí 30 tisíc lidí na nádvoří před bazilikou.

Právě význam Cyrila a Metoděje při šíření víry, kultury a vzdělanosti Ouellet ve svém kázání několikrát vyzdvihl.

„Vzdáváme úctu těmto dvěma svatým misionářům řeckého původu, jimž se podařilo předat vašim předkům nový život evangelia způsobem tak účinným, že se stal zásadním nejen pro vás, ale také pro všechny slovanské národy, ba pro celou Evropu,“ zdůraznil Ouellet a připomenul, že právě proto papež sv. Jan Pavel II. slovanské věrozvěsty neváhal prohlásit patrony Evropy.

Hovořil ale i o aktuálním dění v Evropě. „Zdá se že Evropa pozbyla dědictví svých základních hodnot. Na vás je, aby vaši mladí poznávali Boží království skrze bratrskou lásku, pomoc uprchlíkům a nemocným, skrze přátelství a uměleckou tvořivost,“ pronesl k věřícím.

Oba bratři přišli na Velkou Moravu v roce 863 na žádost knížete Rastislava. Místní obyvatele začali lidi učit křesťanské víře v jejich jazyce. Podle Ouelleta se Cyril s Metodějem této výzvě zcela oddali.

„Vytvořili abecedu, přeložili evangelia, sepsali bohoslužebné a katechetické knihy. Využívali zároveň odvážných metod, s neochvějnou trpělivostí vedli dialog v prostředí, které nebylo vždy poklidné, a zároveň se vždy znovu těšili podpoře římských papežů,“ uvedl Ouellet.

Ouellet vzpomněl i na moravského kardinála Špidlíka

Kardinál citoval i slova bývalého papeže Jana Pavla II., podle něhož dílo, které po sobě oba bratři zanechali, zůstává pro církev a pro misionáře v každé době vzorem. Zároveň vzpomenul papežovu návštěvu na Velehradě v roce 1990.

Dnešní Evropa je podle něj pod nadvládou relativismu a nihilismu. Pozbyla dědictví svých základních hodnot vycházejících z bible, hodnot, které nám byly po staletí předávány příkladnými postavami světců, hledačů a misionářů.

Českou republiku označil jako zemi s dlouhou křesťanskou tradicí, která také zná riziko sekularizace a relativismu. „Nesmíme si nechat vzít naději, která je pokladem obsaženým v Kristově evangeliu. To nám také připomíná velký moravský kardinál Špidlík, který je pohřben v této bazilice, vynikající postava vašeho lidu, kterou obdivuji. Je mi radostí a ctí, že jsem ho osobně znal,“ podotkl Ouellet.

V 15:00 hodin začala ve velehradské bazilice ještě mše svatá byzantsko-slovanského ritu. Vedl ji Ladislav Hučko, titulární biskup orejský a apoštolský exarcha.

Dva noví biskupové

Oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje začaly na Velehradě už v úterý, vyvrcholily mší, během které arcibiskup Giuseppe Leanza, apoštolský nuncius v České republice, oznámil rozhodnutí papeže Františka o jmenování dvou nových pomocných biskupů Olomoucké arcidiecéze. Stali se jimi generální vikář Josef Nuzík a kancléř arcibiskupství Antonín Basler. Lidé zprávu ocenili dlouhým potleskem.

Pomocný biskup zastupuje diecézního biskupa, pomáhá mu při řízení diecéze a je jeho poradcem při řešení závažnějších věcí, hlavně pastorační povahy.

Oslavy měly letos nabitý doprovodný program, kromě koncertů a besed, jejichž ústředním motivem byla rodina, mohli zajít i na výstavu pravoslavných ikon bulharské výtvarnice Stefky Nikolové, zapojit se do ručního opisování bible, či využít netradičních zpovědnic – ve zdi. Ta tvoří jednu z hranic prostranství u baziliky, které odděluje od příjezdové silnice a je v ní kolonáda podepřená sloupy. S věřícími tady hovořilo několik kněžích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video