Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Eugene ErmolovichCreative Commons

První dítě má tři rodiče. Lékaři v Mexiku dotáhli experiment s DNA

  • 158
Americkému týmu v Mexiku se poprvé podařilo přivést na svět dítě, které nemá pouze dva rodiče. Metoda přenosu mitochondriální DNA umožnila, že dítě má kromě genetického kódu otce a matky také DNA ženy-dárkyně. Lékaři k tomuto kroku přistoupili, aby zajistili, že se dítě narodí bez genetické vady, kterou by mu jinak matka v genech předala.

Pětiměsíční chlapeček Abrahim Hassan se narodil jordánským rodičům poté, co lékaři poprvé vyzkoušeli metodu, při které nahradí poškozenou mitochondriální DNA matky zdravá dárkyně. Ta zůstává v anonymitě.

Americký tým poprvé vyzkoušel tuto metodu „trojrodičovství“ v Mexiku, kde ji žádné zákony nezakazují, uvedla BBC. Technika byla legálně schválena pouze ve Velké Británii (více čtěte zde).

Podle odborníků předznamenal tento krok novou éru v medicíně. Mohla by pomoci především lidem, u kterých hrozí, že by při početí došlo k přenosu závažných vrozených mitochondriálních vad, aby měli zdravé dítě.

Některé ženy však trpí genetickou poruchou mitochondriální DNA a jejich děti se rodí s genetickou vadou. Mohou trpět poškozením mozku, ochabováním svalů nebo i slepotou.

Mitochondriální DNA zodpovídá za tvorbu energie v těle, se vzhledem a chováním dítěte nesouvisí. Geny dárkyně by tak mohly ovlivnit jen to, zda bude dítě živější, nebo si raději zaleze s knížkou do postele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video