Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Dlužné alimenty zaplatí stát, souhlasili poslanci

  • 191
Poslanci souhlasili, aby dlužné alimenty vyplácel rodinám stát. Výživné by pak vymáhal od dlužníků zpětně. Normu ještě posoudí Senát a prezident.

Zákon prošel drtivou většinou hlasů. Pro bylo 108 poslanců, většina z ČSSD, všichni přítomní komunisté a několik lidovců a unionistů, proti návrhu zvedlo ruku 40 zákonodárců.

Navrhovatelkou zákona je poslankyně Anna Čurdová z ČSSD. Norma upravuje vyplácení dlužných alimentů jako zvláštní sociální dávku.

Stát vyplatí 3/4 soudem stanoveného výživného dětem do 15 let a celou výši výživného nezaopatřeným dětem do 26 let, pro ně ale stanoví strop 1,1 násobek životního minima.

Živitelka nebo živitel dítěte může podat žádost na zaplacení dlužného výživného státem po dvou měsících, během kterých druhý rodič povinnou částku nezaplatil. Uplynou-li další tři měsíce od podání žádosti a on stále dluh nezaplatil, začne za něj platit stát, nikoliv však zpětně.

Kritici: Zbavujeme dlužníka povinností
Na státem vyplácené výživné nárok zaniká, pokud živitelka či živitel spolu s dalšími členy domácnosti vydělávají více než trojnásobek životního minima.

Během třetího čtení zákona se ve Sněmovně rozpoutala vášnivá diskuse. Kritici zákonu mimo jiné vyčítají, že ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty. Státu se podle nich stejně nepodaří je vymoci.

Povinnost platit se tak podle nich vlastně přenáší na daňové poplatníky. Někteří pravicoví poslanci také uvedli, že zákon příliš zasahuje do rodinných vztahů.

Norma nyní putuje do Senátu a musí ji podepsat prezident. Pokud by ji ale Senát zamítl nebo prezident vetoval, poslanci pravděpodobně dají dohromady stojedničkovou většinu nutnou k jeho přehlasování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video